İleri teknik seramik üretimi
Production of advanced ceramics
- Tez No: 150821
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bor karbür (B4C) tozları, borik asit ve sitrik asit hammaddelerinin karbotermal prosesi ile elde edilmiştir. Borik asit ve sitrik asitin sulu çözeltisi kontrollü pH durumunda kararlı bir jel oluşturmaktadır. Jelin kalsinasyonu ile bor oksit ve karbon içeren tozlar elde edilmiştir. Başlangıç malzemeleri 1350 °C 'de akışkan veya durgun atmosferde sinterlenmiş; liç öncesi ve sonrası elde edilen ürünler X ışınlan difraksiyonu (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılım spektroskopisi (EDS) ile karakterize edilmiştir. Süre, pres basıncı, atmosfer ortamı ve SiC-B, ferro Ca-Si, Mg-Al alaşımı gibi farklı katkıların karbotermal indirgeme prosesi ile bor karbür oluşumuna etkisi irdelenmiştir. İndirgenmemiş bor oksit ve karbonun varlığında bor karbür oluşumu belirlenmiştir. Elde edilen bor karbür ürünü mikronaltı düzgün şekilli ve fiber bor karbür tanelerinden oluşmaktadır. Anahtar sözcükler : Bor karbür, silisyum karbür, karbür, karbotermal, sol-jel
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Boron carbide (B4C) powder has been prepared by carbothermal process using boric acid and citric acid as raw materials. Aqueous solution of boric acid in presence of citric acid forms a stable gel under controlled pH condition. Powder mixture of boron oxide and carbon has been obtained by calcination using jel structure. Precursor was sintered for several times at 1350 °C under dynamic or static argon atmosphere, and the obtained products before and after leaching have been characterized by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive spectroscopy (EDS). Effect on boron carbide formation of time, compacting pressure and atmosphere condition and different additives such as SiC-B, ferrous Ca-Si, Mg-Al alloy has been investigated using carbothermal reduction process. Boron carbide formation is obtained in the presence of boron oxide and excess. It was found that the boron carbide powder obtained is composed of submicron equiaxial and fibre particles. Keywords : Boron carbide, silicon carbide, carbide, carbothermal, sol-gel