Farklı oturmaların taşıyıcı sisteme etkisi
The effects of differential settlements on the structural system
- Tez No: 150822
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yatak katsayısının fiziksel anlamı bir çok araştırmacı tarafından haklı olarak sorgulanmakla birlikte bu yöntem daha uzun bir süre bilhassa uygulamacı mühendisler arasında geniş kullanım alanı bulacağa benzemektedir. Bu nedenle yatak katsayısının yapı-temel-zemin etkileşimini de gözönüne alarak mümkün olduğunca doğru tanımlanması önemlidir. Bu çalışmada, yatak katsayısı hakkında önemli noktalara değinilmektedir. Ayrıca iki parametreli Vlasov-Leontiev modeline bir yaklaşım olan eşdeğer Winkler Yatak Katsayısı yöntemi, çok tabakalı zemin profilleri ve efektif gerilme artışı etkileri dikkate alınarak yatak katsayısı tanımlanacak tarzda geliştirilmektedir. İki örnek uygulamanın sonuçlan da tartışılmaktadır. Anahtar sözcükler : Yapı-Zemin Etkileşimi, Yatak Katsayısı, Farklı Oturma, Konsolidasyon, Sonlu Elemanlar Metodu, Sonlu Farklar Metodu
Özet (Çeviri)
Although physical meaning of subgrade modulus has been questioned by several researchers, it appears that subgrade modulus approach will continue to enjoy widespread use especially among practising engineers. Therefore, this parameter should be defined in a correct manner as much as possible considering soil- foundation-structure interaction at the same time. In this study, important aspects of subgrade modulus are discussed. Besides, the Equivalent Winkler Subgrade Modulus Method as an approach to the two parameter Vlasov-Leontiev Model is improved to include definiton of the subgrade modulus considering influence of both multi- layered soil profiles and increase in effective. Results of two sample problem are also discussed. Keywords : Soil-Structure Interaction, Subgrade Modulus, Differential Settlement, Consolidation, Finite Element Method, Finite Difference Method