İzmir Menderes yöresi pomza endüstriyel hammaddelerinin teknolojik özellikleri ve tüketim alanlarının incelenmesi
Examination of the techonological characteristics and fields of consumption of pumice industrial raw materials of İzmir Menderes region
- Tez No: 150840
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MORDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Günümüzde, farklı endüstri alanlarında pomza kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. En yaygın kullanım alam, inşaat sektöründe hafif yapı malzemesi olarak kullanımıdır. Ancak, kimyasal bileşenlerine ve yapısal özelliklerine bağımlı olarak, dünyadaki ve ülkemizdeki kullanım alam giderek genişlemektedir. Bu çalışmada ilk olarak, izmir Menderes yöresi pomza örneklerinin, fiziksel kimyasal ve mineralojik incelemeleri yapılarak genel karakterizasyon özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra Menderes pomzasınm agrega olarak inşaat sektöründe kullamlabilirliği basınç dayanımı, eğilme dayanımı, elastisite modülü, aderans dayanımı, rötre, hacim sabitliği ve alkali-silika reaksiyonu deneyleri yapılarak araştırılmıştır. Test sonuçları standart değerlerle karşılaştırılmış ve Menderes pomzası ile üretilmiş harç ömelderinin inşaat sektöründe kullanımının uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In recent years, the usage of pumice shows a gradually rising trend in different industrial areas. In majority, it is used as a lightweight building material in civil structuring sector. However, according to the chemical and physical properties, the usage of pumice is increasing both in our country and all over the World. In this study, first of all, characteristic properties of Izmir-Menderes region pumice were investigated with the using of chemical, physical and mineralogical analysis. At the second stage, compressive strength, flexural strength, bond strength, modulus of elasticity, shrinkage, volume stability and alkali-silica reaction tests on mortar specimens were performed on Menderes pumice. The test results compared with the concerned standard values and it was found that the usage of Menderes- pumice mortar in construction industry is suitable.