Ankara iline bağlı Şereflikoçhisar ilçesi ve köylerinde yaşayan evli kadınların beslenme bilgi düzeyleri, besin hazırlama, pişirme ve saklama uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of nutritional knowledge levels, food preparation, cooking and preservation practices of married women living in Şereflikoçhisar district of Ankara province and its villages
  1. Tez No: 150970
  2. Yazar: ZAHİDE KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİNE BAĞLI ŞEREFLİKOÇHİSAR İLÇESİ VE KÖYLERİNDE YAŞAYAN EVLİ KADINLARIN BESLENME BİLGİ DÜZEYLERÎ,BESİN HAZIRLAMA,PİŞİRME VE SAKLAMA UYGULAMALARININ KARŞILAŞTIRMASI Zahide KUTLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Seniha HASİPEK Bu araştırma, Ankara İline bağlı Şereflikoçhisar ilçesi ve köylerinde yaşayan evli kadınların beslenme bilgi düzeyleri, besin hazırlama, pişirme ve saklama uygulamalarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma materyalini Ankara ili, Şereflikoçhisar ilçesi ve köylerinde yaşayan tesadüfi örnekletti yöntemi ile seçilmiş 300 evli kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri; kadınlarla“Karşılıklı Görüşme (Mülakat) Tekniği”kullanılarak 1-28 Kasım 2002 tarihleri arasında anket formları uygulanarak toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; köylerdeki kadınların % 71.3'ü, ilçedeki kadınlarında % 57.3'U ilkokul mezunudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis COMPARISON OF NUTRITIONAL KNOWLEDGE LEVELS, FOOD PREPARATION, COOKING AND PRESERVATION PRACTICES OF THE MARRIED WOMEN LIVING IN ŞEREFLİKOÇHİSAR DISTRICT OF ANKARA PROVINCE AND ITS VILLAGES Zahide KUTLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Nutrition Sciences) Supervisor : Prof. Dr. Seniha HASlPEK This study was performed with the purpose of determining the knowledge levels and food preparation, cooking, and preservation methods of the married women living in Şereflikoçhisar district of Ankara province and its villages. Study material consisted of 300 married women living in Ankara province, Şereflikoçhisar district and its villages selected by random sampling method. Study data were collected between the dates la and 28* November 2002 with“Personal Interview Technique”using a questionnaire. According to the results of the study, 71.3 % of the women living in villages, and 57.3 % of the women living in the district are graduates of primary school.