Building peace through the youth: A peace education curriculum for Sudan
Gençler aracılığı ile barışın inşası: Sudan için barış eğitimi müfredatı
  1. Tez No: 434314
  2. Yazar: AALAA TAHA
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP ARKAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Sudan'ın başkenti Hartumlu bir grup gence uygulanan Barış Eğitiminin etkisini incelemek için yapılmıştır. Barış eğitim programı gibi çevre ve cinsiyet gibi bazı konularını ele almak yerine İslam ve Barış konularında Sudan örneği olarak uygulanması amaçlanmıştır. Bu çalışma şu soruya yanıt aramıştır: Benzer çalışma ve rehberlerden adapte edilen ve Hartum, Sudan'da uygulanan Barış Eğitimi Programı, barışın oluşumu için gençlerin davranışlarını etkiler mi? Sudan'da gençler arasında çatışma çalışmaları yetersiz kalmaktadır. Gençler savaş için bir malzeme gibi görülmektedirler ve bundan da etkilenmektedirler. Bu nedenle bu çalışma gençler arasında yapılmıştır. Gençlere iyi rehberlik yapılırsa topluma olumlu olarak katkıda bulunabilmektedirler. Toplamda yirmi gençten on dördü çatışma bölgesinden ve altı tanesi kontrol bölgelerinden rast gele seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to examine the effect of applying Peace Education curriculum on a group of youth in Khartoum state, the capital city of Sudan. The peace education curriculum applied for the purpose of this study does not address some peace education subjects such as environmental education and gender, but it incorporates some subjects relevant to the case of Sudan such as Islam and peace. The PE curriculum used in this study was adapted from similar PE studies and guidelines. This research attempts to answer the following question: Does a Peace Education curriculum, adapted from similar studies and guidelines, implemented in Khartoum/ Sudan, impact youth's attitude towards Peace? Youth in conflict zone studies are lacking in Sudan. The youth constitute the fuel of war and are thus most affected by it. This is the reason why this study has chosen this sample only from the youth population. Not denying the fact that youth could also be engaged in positive roles if they get good guidance they would positively contribute to their communities. A total sample of twenty youth, fourteen have the origin in conflict affected zones and the remaining six were randomly chosen to act as a control group. The PE curriculum was administered to the sample; sixteen PE presentations were administered in four days. Participants' discussion before and after each presentation was sound and written recorded. All recordings were then analysed. Analysis results indicated that PE curriculum content presented in this study has succeeded in creating a positive attitudinal change towards peace issues. The impact of PE content was perhaps due to the methods utilized in the presentation including movies, songs, and images slide shows.