Kırsal kesimde kadınların tarımsal yayım çalışmalarına katılımı ve etkileri üzerine bir araştırma
A research on participation of women farmers to agricultural extension activities and their effects
- Tez No: 150994
- Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRSAL KESİMDE KADINLARIN TARIMSAL YAYIM ÇALIŞMALARINA KATILIMI VE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Demet Halime SEZGEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin) Dalı Danışman: Doç.Dr.l.Coşkun CEYLAN Araştırmada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından, 2000 yılında, 19 ilde uygulamaya başlanan ve kırsal alanda yaşayan kadınların üretim, gelir ve sosyal statü koşullarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla yürütülen“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi”kapsamında; Ankara ili Ayaş, Akyurt ve Sincan ilçelerine bağlı Ortabereket, Kozayağı ve İlyakut köylerinde süt sığırcılığı konusunda verilen eğitim çalışmalarının; kadınların, üretim, gelir ve sosyal statülerine olan etkilerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, kadın çiftçiye yönelik proje uygulamasının içeriği açısından ilk projeli eğitim olma özelliği taşıması, proje sonrasında süt üretiminde ve kadın çiftçinin süt sığırcılığı ile ilgili konulardaki karar verme aşamalarında olumlu bir etki yapmasına karşın, kadın çiftçilerin süt sığırcılığından elde edilen gelirin değerlendirilmesindeki etkisinin yükseltilememesi sebebiyle kadının sosyal statüsünde istenen etki sağlanamamıştır. 2004, 92 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kadın çiftçiler tarımsal yayım projesi, yayım çalışmaları, süt sığırcılığı, süt üretimi, gelir, karar verme, sosyal statü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON PARTICIPATION OF WOMEN FARMERS TO AGRICULTURAL EXTENSION ACTIVITIES AND THEIR EFFECTS Demet Halime SEZGEN Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Departmen of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. t.Coşkun CEYLAN In this research, effects of“Women Farmers Agricultural Extension Project”, that was purposed to improve production, income and social status of rural women and, has been implementing by Ministry of Agriculture and Rural Affairs in 19 provinces in Turkey since 2000, on rural women were examined in research area (3 villages of Ankara Province). Project has positive effects on milk production and participation on dairy farming decisions, but it has not positive effects on social status of rural women as much as expected, because of their limited power on spending money at home. 2004, 92 pages KEY WORDS : Women farmers agricultural extension project, extension practices, stockbreeding, milk production, income, make a decision, social status,