Orta Anadolu koşullarında futbol sahalarındaki teknik altyapı ve çim yüzey özellikleri üzerine bir araştırma
A research about technical infrastructure and grass surface qualities of soccer areas in Middle Anatolia conditions
- Tez No: 151011
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL MURAT YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORTA ANADOLU KOŞULLARINDA FUTBOL SAHALARINDAKİ TEKNİK ALTYAPI ve ÇİM YÜZEY ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bora BİNGÖL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : ProfDr. E.Murat YAZGAN Bu çalışmada, öncelikle futbolun tanımı, ortaya çıkışı, gelişimi ve futbol sahalarının yapımına ilişkin temel kurallar ve bakım aşamasında dikkat edilmesi gereken kavramlar ele alınmaktadır. Büyük yatırımlar yapılarak oluşturulan futbol sahalarının tesisinde tasarım ve uygulama esaslarım bilmek büyük önem taşır. Gerek alt yapı oluşturulmasında kullanılacak yöntemler gerekse üst tabakama hazırlanmasında uyulması gereken kurallar futbol sahalarının tesisi için çok önemlidir. Futbol sahalarında yüzey çim tesisinin oluşturulması sırasında çim türlerinde aranan özellikler ve yapım teknikleri ileride futbol sahasının kalitesini ortaya koyacağı için yapım aşamasında izlenecek yolun doğru bir şekilde benimsenmesi gerekmektedir. Alt yapı hazırlanması ve üst tabakanın oluşturulmasına ilişkin temel kuralların doğru uygulanması, ileride karşılaşılacak sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır. Uygulama esaslarına bağlı kalınarak tesis edilen futbol sahalarında bakım işleri de futbol sahasının kalitesini uzun süre korumasını sağlayacağı için eksiksiz bir şekilde ve aksatılmadan uygulanmalıdır. Günümüzde futbol sahaları ve futbol tesisleri sürekli bir gelişim ve değişim içinde yer almakta ve sayılan hızla artmaktadır. Bu yüzden futbol sahalarının ve tesislerinin yapımında gelişen teknolojik araçlardan faydalanılmalı ve yeni uygulama teknikleri denenmelidir. 2004, 84 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Futbol, futbol sahaları, futbol sahalarının tesisi, doğal çim yüzeyli futbol sahaları, futbol sahalarının bakımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master. Thesis A RESEARCH ABOUT TECHNICAL INFRASTRUCTURE and GRASS SURFACE QUALITIES OF SOCCER AREAS İN MIDDLE ANATOLIA CONDÎTİONS Bora BİNGÖL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : ProfDr. E.Murat YAZGAN The definition of football, development of the issue, basic rules of stadium construction and important items during its maintenance period are discussed within the scope of this study in priority. It is vital to know the design and construction methods before installing stadiums created with huge investments. Not only the sub-grade formation methods but also the infrastructure preparation rules must be analysed carefully. The method of statement and grass type properties of the surface must be precisely selected in order to verify the quality of the stadium in the future. The correct application of basic rules related to formation of sub- grade and infra-structure will prevent possible future problems. Maintenance works must be carried regularly and carefully since they are also effective in protecting the stadium quality. The stadiums & facilities have been progressively changing and developing nowadays and increasing in number. Therefore, hi-tech devices and technologies must be tried which are developed for construction. 2004, 84 pages Key Words : Soccer, soccer fields, establishing soccer fields, natural turf soccer fields, maintaining soccer fields u