Kılçıksız brom(Bromus inermis Leyss.)'da farklı gübre uygulamalarının sulu ve kuru şartlarda bitki gelişmesine etkileri
The effect of some fertilizer application in smooth bromegrass (Bromus inermis Leyss.) to plant development under irrigated and nonirrigated conditions
  1. Tez No: 151035
  2. Yazar: NURAY KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUZAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KILÇIKSIZ BROM (Bromus inermis Leyss.)'DA FARKLI GÜBRE UYGULAMALARININ SULU VE KURU ŞARTLARDA BİTKİ GELİŞMESİNE ETKİLERİ Nuray KARATAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Suzan ALTINOK Bu arastama, farklı gübre çeşitlerinin kılçıksız bromda morfolojik büyüme ve gelişmesi ile yem verimlerine etkilerini incelemek amacıyla Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 2002 yılında sulu ve kuru koşullarda yürütülmüştür. Denemede materyal olarak, populasyon karakterinde kılçıksız brom (Bromus inermis Leyss.) (1.5 kg/da tohumluk), yeşil gübre olarak fiğ çeşidi Kara Elçi (Vida sativa L.) (10 kg/da tohumluk), amonyum sülfat gübresi (10 kg/da), ahır gübresi (2 ton/da) ve tavuk gübresi (1 ton/da) kullanılmıştır. Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak hem kuru hem de sulu koşullarda iki ayrı deneme halinde yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen verilere göre, morfolojik özellikler ve yem verimleri incelendiğinde kuru koşullarda m2'de en fazla fide sayısı 177.33 ile kontrolden, fide yaş ağırlığı 9.33 g/m2 ile tavuk gübresi uygulamasından, fide kuru ağırlığı 3.73 g/m2 ile tavuk gübresi uygulamasından, kardeş sayısı 4.83 adet/bitki ile amonyum sülfat ve tavuk gübresi uygulamalarından, bitki boyu 18.00 cm ile amonyum sülfat uygulamasından, yeşil ot verimi 102.33 kg/da ile amonyum sülfat uygulamasından, kuru madde verimi 41.00 kg/da ile tavuk gübresi uygulamasından, ham protein oram % 17.73 ile fiğ yeşil gübre uygulamasından, ham protein verimi 6.72 kg/da ile tavuk gübresi uygulamasından elde edilmiştir. Sulu koşullarda morfolojik özellikler ye yem verimleri incelendiğinde, m2'de en fazla fide sayısı 180.00 ile ahır gübresi uygulamasından, fide yaş ağırlığı 10.67 g/m2 ile amonyum sülfat uygulamasından, fide kuru ağırlığı 4.00 g/m2 ile tavuk gübresi ve amonyum sülfat gübresi uygulamalarından, kardeş sayısı 5.06 adet/bitki ile ahır gübresi uygulamasından, bitki boyu 32.33 cm ile amonyum sülfat uygulamasından, yeşil ot verimi 354.67 kg/da ile tavuk gübresi uygulamasından, kuru madde verimi 100.67 kg/da ile tavuk gübresi uygulamasından, ham protein oram % 18.20 ile fiğ yeşil gübre uygulamasından, ham protein verimi 16.22 kg/da ile amonyum sülfat gübre uygulamasından elde edilmiştir. Sonuç olarak, kılçıksız bromun ilk ekim yılında en iyi çıkış, fide gelişmesi ve yüksek yem verimleri için hem kuru hem de sulu koşullarda 1 ton/da tavuk gübresi veya 10 kg/da amonyum sülfat gübresi kullanımı Ankara koşullan için önerilebilir. 2004, 70Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kılçıksız brom, fide gelişmesi, kardeş sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oram ve ham protein verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF SOME FERTILIZER APPLICATION IN SMOOTH BROMEGRASS (Bromus inermis Leyss.) TO PLANT DEVELOPMENT UNDER IRRIGATED AND NONIRRIGATED CONDITIONS Nuray KARATAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Suzan ALTINOK This research was conducted on experimental field of Ankara University, Agriculture Faculty, Field Plants Department in 2002 at dry and irrigated conditions to search the effects of different type of fertilizers on morphological growth, development and forage yield in smooth bromegrass. In the experiments, smooth bromegrass (Bromus inermis) (at IS kg/ha seeding rate), vetch variety Kara Elci (Vicia sativa L.) ( at 100 kg/ha seeding rate) as green manure and ammonium sulphate (at the rate of 100 kg/ha), cattle manure (at the rate of 20 ton/ha) and chicken manure (10 ton/ha) were used.The experiment was conducted as two separate trials in both dry and irrigated conditions with 3 replicate, using randomized complete block experimental. The results of experiment indicated mat morphological characteristics and forage yields investigated in dry conditions.the highest scores for seedling m2 was obtained as 177.33 in control groups,fresh weight of seedling 9.33 g/m2 with chicken manure, dry weight of seedling 3.73 g/m2 with chicken manure, number of branches plant 4.83 with ammonium sulphate and chicken manure, height of plant 18.00 cm with ammonium sulphate, fresh forage yield 102.33 kg/da with ammonium sulphate, dry forage yield 41.00 kg/da with chicken manure, crude protein ratio % 17.73 with vetch green manure, crude protein yield 6.72 kg/da with chicken manure were obtained.In irrigated conditions; maximum of number seedling m2 180.00 with stable manure, fresh weight of seedling 10.67 g/m2 with ammonium sulphate, dry weight of seedling 4.00 g/m2 with chicken manure and ammonium sulphate, number of branches plant 5.06 with cattle manure, height of plant 32.33 cm with ammonium sulphate, freshforage yield 354.67 kg/da with chicken manure, dry forage yield 100.67 kg/da with chicken manure, crude protein ratio % 18.20 with vetch green manure, crude protein yield 16.22 kg/da with ammonium sulphate were obtained. As a conclusion, 10 ton/ha of chicken manure or 100 kg/ha of ammonium sulphate could be recommended in order to maximize emergence, seedling growth and forage production at the first seeding year of smooth bromegrass, under dry and irrigated field conditions of Ankara. 2004, 70Page KEY WORDS: Smooth broomegrass, seedling growth, branch number, fresh forage, forage yield, crude protein ratio, crude protein yield