Ankara piyasasında satışa sunulan kaşar peynirlerinde olası Aflatoksin M1 varlığının HPLC metodu ile belirlenmesi
Determination of possible Aflatoxin M1 presence by HPLC method in kasar cheeses marketted in Ankara
  1. Tez No: 151041
  2. Yazar: TUBA ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA PİYASASINDA SATİŞA SUNULAN KAŞAR PEYNİRLERİNDE OLASİ AFLATOKSİN M, VARLIĞININ HPLC METODU İLE BELİRLENMESİ Tuba ÇETİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ayşe GÜRSOY Bu çalışmada Ankara piyasasından temin edilen toplam 25 adet Kaşar peyniri örneği aflatoksn Mı yönünden analiz edilmiştir. Aflatoksin Mı varlığının belirlenmesinde immino affinite kolon ile saflaştırma ve HPLC yöntemi kullanılmıştır. Analiz edilen örneklerin 14'ünde (%56) 0,010-0,400 ug/kg arasında değişen miktarlarda aflatoksin M, belirlenmiştir. Aflatoksin Mı yönünden pozitif örneklerin yalnızca birinde belirlenen miktarın (0,400 ug/kg) Türkiye'de peynirler için kabul edilen maksimum tolerans limiti olan 0,250 ug/kg' ı aştığı saptanmıştır. 2004,34 sayfe ANAHTAR KELİMELER: Kaşar peyniri, aflatoksin M,, HPLC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF POSSIBLE AFLATOXIN Mi PRESENCE BY HPLC METHOD IN KASAR CHEESES MARKETTED IN ANKARA Tuba ÇETİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Milk Technology Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ayşe GÜRSOY In this study, total 25 Kaşar cheese samples obtained from marketed in Ankara was examinated for Aflatoxin Mi. hnmino affinity column dean-up and HPLC method were used to investigate of aflatoxin M, incidence. Aflatoxin Mt was determined in 14 (%56) of examined samples at the level of varied from 0,010 to 0,400 ug/kg. The on!y one of the positive was determined that exceed maximum tolerance limit