Farklı süt türlerinin aflatoksin M1 düzeyi açısından değerlendirilmesi
Determination of aflatoxin m1 levels in different types of milk
- Tez No: 420128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara piyasasındaki süpermarket ve hipermarketlerde satışa sunulan farklı ısıl işlem görmüş farklı süt türlerinin aflatoksin M1 (AFM1) düzeyleri açısından değerlendirilmesidir. Çalışmada, üç farklı dönemde (şubat, mayıs, temmuz ayları) toplam 135 tane süt örneğinin AFM1 düzeyi, ELISA kiti (Helica, USA) kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen sütlerin 105 tanesi UHT (%77.8), 30 tanesi ise pastörize (%22.2) süttür. Yağ miktarına göre sütlerin %55.5'i tam yağlı, %28.9'u yarım yağlı ve %15.6'sı yağsız süttür. Analiz edilen inek ve keçi sütlerinin sayısı ise sırasıyla; 117 (%86.7), 18'dir (%13.3). Bu çalışmanın sonunda; sütlerin %73.3'ünde AFM1 saptanmıştır (ortalama AFM1 düzeyi 8.6±4.57 ng/L).
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the levels of Aflatoxin M1 (AFM1) in different types of various heat treated milk which are sold in supermarkets or hypermarkets in Ankara city. In this study, 135 milk samples were analyzed to determine levels of AFM1 by using ELISA test kit (Helica, USA) in 3 different time points (February, May, July). One hundred and five (77.8%) of milk samples were UHT and thirty (22.2%) of them were pasteurized milk samples. Among 135 milk samples, 55.5% of the samples were whole milk, 28.9% of the samples were semi-skimmed milk and 15.6% of the samples were skimmed milk. Most of analyzed milk samples were cow milk (86.7%), while the rest were goat milk (13.3%). The results of this study indicated that AFM1 was detected in 73% of milk samples, with a mean concentration of 8.6±4.57 ng/L.