Ankara'da satışa sunulan içme sütlerinin aflatoksin M1 düzeyi ve çeşitli ısıl işlemlerin AFM1 stabilitesi üzerine etkisi
The aflatoxin M1 level of fluid milk marketed in Ankara and the effect of different heat treatments on stability of AFM1
- Tez No: 151048
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA'DA SATIŞA SUNULAN tÇME SÜTLERİNİN AFLATOKSİN M, DÜZEYİ VE ÇEŞİTLİ ISIL İŞLEMLERİN AFLATOKSİN M, STABİLİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ Evren Ülkü KIRIMHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Emel SEZGİN Çalışmanın birinci aşamasında; Ankara İli piyasasında satışa sunulan içme sütü emeklerinin AFM, düzeyleri belirlenmiş, ikinci aşama kapsamında ise; farklı sıcaklık ve süre kombinasyonundaki ısıl işlemlerin sütün AFM, stabilitesi üzerine olası etkisi tespit edilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, Anakara lli'ndeki marketlerde satışa sunulan bazı içme süttt örneklerinin AFM, içerikleri belirlenmiştir. Bu amaçla; kış aylarını temsilen Ocak ayı, yaz aylarını temsilen Temmuz ayı içerisinde, S'i pastörize S'i UHT olmak üzere beş farklı firmadan ( iki firma hariç) toplam 20 adet içme sütü örneği toplanmıştır. İçme sütü örneklerinin AFM, içeriklerinin 0 - 0,075 ug/L arasında olduğu. Ocak ayına ait 2 adet pastörize ile 1 adet UHT içme sütü örneklerinin sırasıyla; 0,075 ug/L, 0,073 ug/L ve 0,056 ng/L'lik AFM, içerikleri ile, Türk Gıda Kodeksi'nde belirtilen sınır değeri (0,03 Ug/L) aştığı, tespit edilmiştir. Buna karşın Temmuz ayma ait 4 adet pastörize ve 4 adet UHT içme sütü örneklerinin AFM, içermediği tespit edilmiştir. Genel olarak; içme sütü örneklerinin 12 tanesinin (%60) AFM, içerdiği ve bunlardan 3 örneğin (% 25) Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenmiş limit değeri (0,05u.g/L) aştığı tespit edilmiştir. İçme sütü örneklerinin 8 tanesinin ise (% 40) AFM, içermediği saptanmıştır. Mevsime bağlı olarak bir değerlendirme yapıldığında; Temmuz ayına ait içme sütü örneklerinin AFM, içeriklerinin. Ocak ayma ait örnekierinkinden daha düşük olduğu saptanmış bu mevsimler arası değişimin p< 0,001 düzeyinde önemli olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte UHT örneklerin ortalama AFM! içeriklerinin pastörize sütlerin AFM| içeriğinden düşük olduğu saptanmış ve bu farklılığın p< 0,001 düzeyinde önemli olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, sütler ilk olarak lug/L (ppb) düzeyinde AFM] ile yapay olarak kontamine edilmiştir. Ardından sütlere sırasıyla, 63 "C'de 30 dakika, 72 °C'de 15 saniye, 85 °C'de 1 dakika, kaynatma 5 dakika, 120 °C'de 15 dakikalık ısıl işlem uygulanmıştır. Sütlerin AFM, içeriklerindeki kayıp srrasıy la % 10,8, %7,12, % 22,98, % 3 1,45, % 32,93 olarak bulunmuş ve anılan kayıplar istatistiksel olarak p< 0,05 düzeyinde önemli bulunmuştur. 2005, 56 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Aflatoksin Mı, süt, ısıl işlem.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE LEVEL OF AFLATOXIN M, IN FLUID MILK MARKETED IN ANKARA AND THE EFFECT OF DIFFERENT HEAT TREATMENTS ON THE STABILITY OF AFLATOXIN M, Evren Ülkü KIRIMHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Dairy Technology Supervisor Prof. Dr. Emel SEZGİN At the first phase of this study, the AFM, levels of fluid milk samples of marketed in Ankara were designated; within the second phase, the possible effects of heat treatments at different temperature and time combinations on AFM, stability of milk were determined. In the first phase of the study, it was determined that AFM, contents of 20 fluid milk samples marketed in Ankara markets. For this purpose, in January, representing the winter months and in July, representing the summer months, S pasteurised and 5 UHT fluid milk which are the products of S different producers (except 2 firm) were collected. It was determined that the AFM, contents of milk samples were between 0 - 0,075 ug/L; 2 pasteurised and I UHT fluid milk related to January, with their contents of; 0,075 ug/L, 0,073 ug/L and 0,056 ug/L AFM, in turn, exceeded the limit determined by Turkish Food Codex (as 0,05 Ug/L). However, 4 pasteurised and 4 UHT fluid milk related to July did not include AFM,. Generally, it was observed that 12 samples (% 60) of fluid milk included AFM, and of which 3 samples (% 25) exceeded the limit determined by Turkish Food Codex and 8 samples (% 40) of fluid milks did not include AFM,. When an evaluation was made based on the seasons, it was observed that the AFM, contents of fluid milk samples related to July are lower than those related to January and it is designated that this difference based on seasons was noteworthy at the level of p< 0,001. In addition, average AFM, contents of UHT fluid milk samples were lower than those pasteurised samples and it is designed that this difference is noteworthy at the level of p< 0,00 1. In the second phase of the study, firstly, milk samples were artificially contaminated with AFM, at the level of 1 ug/L (ppb). Afterwards, heat treatment have been applied to the milk samples for 30 minutes at 63 °C, 15 seconds at 72 °C, 1 minute at 85 "C, 5 minutesduring boiling and 15 minutes at 120 °C in turn. The ratio of losses in AFM, contents of the milk samples were calculated as % 10,8, % 7,12, % 22,98, % 31,45, % 32,93 in turn and the subject matter losses are statistically deemed noteworthy at the level of p< 0,05. 2005, 56 pages KEY WORDS: Anatoxin M,, milk, heat treatment