SLIDE algoritması ile imge dizilerinde hareket kestirimi
Motion estimation with SLIDE algorithm on video sequence
  1. Tez No: 151064
  2. Yazar: MAHİR ALİ KOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZİYA TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SLIDE ALGORİTMASI İLE İMGE DİZİLERİNDE HAREKET KESTİRİMİ Mahir Ali KOÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.Ziya TELATAR Hareket kestirirni genellikle video sıkıştırma, stereo görüntüleme ve görsel takip için düşünülmektedir. Hareket kestirirni için geçmişte birçok algoritma, araştırılan bölgelerin sayısını kısıtlayarak hesapsal büyüklüğü azaltmak amacıyla sunulmuştur. Bu kısıtlamalar, ardışık çerçevelerdeki bazı görüntülerin kaybolması nedeniyle gerçek dünyadaki video sinyalleri için tercih edilemez. Bu çalışmada, hareket eden nesneleri algılayan bir hareket kestirim algoritması üzerinde çalışılmıştır. Bu metod SLIDE (Sub-space Based Line Detection) algoritması tabanlıdır, modifiye edilmiş ve gerçek dünyadan alman ardışık video görüntülerine uygulanmıştır. Elde edilen hızlı algoritma topoloji korunurken doğrusal olmayan hareketlerin izlenmesi için geçerli olmaktadır. Sonuç olarak, bu yaklaşımın faydalan incelenmiş ve avantajları varolan hareket kestirim algoritmaları ile aynı sayıdaki ardışık videolarla karşılaştınimıştrr. Ardışık kamera görüntüleri MATLAB yazılımı yardımıyla haritalanrmş ve hareket eden birden fazla nesnenin parametreleri belirlenmiştir. Blok Eşlemeli Hareket Kestirirni yöntemiyle yapılan karşılaştırmalarda SLIDE algoritması üzerine geliştirilen yazılımın daha hızlı sonuç verdiği gözlemlenmiştir. 20Q$, 88 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Hareket Kestirirni, SLIDE Algoritması, Blok Eşleme, HedefTespiti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MOTION ESTIMATION WITH SLIDE ALGORITHM ON VIDEO SEQUENCE Mahir Ali KOÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Assist.Prof.Dr.Ziya TELATAR Motion estimation is usually considered for video compression, stereo vision and visual tracking. Different algorithms offered in the past for motion estimation tend to reduce the amount of computation by limiting the number of locations to be searched. These limitations are not prefferred for real-world video signals because of loss of some frames in the sequence. In this thesis, we are working on a motion estimation algorithm in order to detect moving object in video sequences. The method is based on SLIDE (Sub-space based line detection) algorithm in which it was modified and applied to real-world video sequences. The resulting fast algorithm enables to track nonlinear motions while preserving the topology. Finally, we demonstrate the utility of this approach and its advantages over existing motion estimation methods on a number of video sequences. Video sequence has been processed by using MATLAB and moving objects have been recognized. It has been observed that SLIDE algorithm gives results faster than others for comparisons done by the Block Matching Motion Estimation. 2004, 88 pages Key Words : Motion Estimation, SLIDE Algorithm, Block Matching Method, Target Tracking