Hemen hemen açık fonksiyonlar
Almost open mappings
- Tez No: 151067
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HEMEN HEMEN AÇIK FONKSİYONLAR Nilay KARAN İLHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik AnabilimDalı Damşman:Prof.Dr.Mustafa ÇİÇEK Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmamız sırasında kullanacağımız temel tanım ve kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde M.K.SingaLA.R.Singal ve T.N0İ1İ tarafından hemen hemen açık fonksiyonlar hakkında yapılan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde açık fonksiyonların zayıflatılmış biçimleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Aynca İkinci Kategoriden bir uzayın Singal anlamında hemen hemen açık fonksiyon ve zayıf açık fonksiyon altındaki garüntüsünün İkinci Kategoriden bir uzay olmasını sağlayan yeter koşulların verildiği teoremler verilmiştir.Bu teoremlerin Baire uzayları ile ilgili sonuçlan incelenmiştir. 2004, 54 sayfa ANAHTAR KELİMELERrHemen hemen açık fonksiyon^zayıf açık fonksiyonlar! açık fonksiyon^-açık fonksiyonları açık fonksiyon,hemen hemen sürekl fonksiyonjıafif sürekli fonksiyon, yan sürekli fonksiyonjıemen hemen regüler uzay v< regüler açık cümle
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ALMOST OPEN MAPPINGS Mlay KARAN ÎLHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ÇİÇEK This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the basic theorems which will be used in the work have been given. In the second chapter, the studies which have been conducted M.K.SingaLA.R.Singal and T.Noiri have been examined. In the third chapter, after examining the relation ships among the kinds of weakened functions. The theorems which give the sufficient conditions that almost an open functions image of the space from the second category is the second category and the results of these theorems in relation to Baire spaces will be examined. 2004,54 pages KEY WORDS:Almost open mapping, weakly open mapping, feebly open mapping, ö-opea mapping, semi open mapping.almost continuous mapping, feebly continuous mapping, Semi continuous mapping, Almost regular spaces, Regular open set