Aynalı sazan (Cyprinus carpio L. 1758) spermasının bazı spermatolojik özelliklerinin belirlenmesi ve farklı sulandırıcılar ile kısa süreli saklanmasının değerlendirilmesi
Determination of some spermatological properties miror carp (Cyprinus carpio L. 1758) semen and evaluation of short term preservation using different extenders
  1. Tez No: 151107
  2. Yazar: YUSUF BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK SEÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Doktora Tezi AYNALI SAZAN (Cyprirms carpio L. 1758) SPERMASININ BAZI SPERMATOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ VE FARKLI SULANDIRICILAR İLE KISA SÜRELİ SAKLANMASININ DEĞERLENDİRİLMESİ Yusuf BOZKURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Selçuk SEÇER Bu araştırmada aynalı sazan (Cyprimıs carpio L. 1758) spermasının Öreme mevsimi boyunca spermatolojik özelliklerinin belirlenmesi, spermanın farklı sulandırıcılar ile kısa süreli saklanması ve tasa süreli saklama uygulamasının spermanın dölleme yeteneği üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada cinsel olgunluğa erişmiş, 10 adet erkek ve 5 adet dişi damızlık aynalı sazan kullanılmıştır. Erkek damızlık balıklardan sperma abdominal masaj yöntemi ile alınmış ve alınan spermalarda; miktar, spermatozoa motilitesi, spermatozoa canlılık süresi, spermatozoa yoğunluğu, toplam spermatozoa sayısı, sperma rengi ve spermanın pH'sı belirlenmiştir. Sperması sağılan balıkların canlı ağırlık ve uzunlukları belirlenerek, spermatolojik özellikler ile canlı ağırlık ve uzunluk arasındaki korelasyonlar değerlendirilmiştir. Aynalı sazan spermalarında üreme mevsimi boyunca ortalama (± sd) miktar (rol), motilite (%), canlılık süresi (s), yoğunluk (xl0*/ml), toplam spermatozoa sayısı (xlO9) ve pH değerleri sırasıyla Nisan Ayında; 2.49 ± 1.34, 76.50 ± 12.48, 158± 72.75, 13.67 ± 1.65, 35.617* 22.26, 7.1S±0.33 olarak, Mayıs Ayında; 23.27 ± 13.99, 79.00 ± 11.73, 684.20 ± 416.65, 17.935 ± 5.16, 408.867 ± 258.03, 7.00 ± 0.23 olarak, Haziran Ayında; 1.10 ± 0.67, 77.50 ± 17.98, 239.10 ± 221.55, 11.979 ± 1.04, 13.063 ± 8.06, 7.30 ± 0.42 olarak belirlenmiştir. Spermanın kısa süreli saklanmasında, spermalar iki farklı sulandırıcı ile 1:3 oranında sulandırılarak iki farklı deneme grubu oluşturulmuş olup kontrol grubu olarak ise sulandırılmamış sperma kullanılmış ve sperma +4 C° de depolanmıştır. Spermanın kısa süreli saklanması boyunca 12'şer saat arayla spermatozoa motilitesi (%), spermatozoa canlılık süresi (s) ve sperma pH'sı belirlenmiş olup, Nisan Ayında 72. saatin sonunda I., İL ve kontrol gruplarında ortalama olarak sırasıyla motilite 16.67 ± 5.77, 10.00 i 5.00, 5.00 ± 0.00; canlılık süresi 45.00 ± 10.00, 49.00 ± 7.54, 14.00 ± 6.55; pH 7.33 ± 0.28, 7.83 ± 0.28, 8.50 ± 0.50 olarak, Mayıs Ayında 72. saatin sonunda I., II. ve kontrol gruplarında ortalama olarak sırasıyla motilite 1 8.33 ± 2.88, 11.67 ± 7.63, 5.00 ± 0.00; canlılık süresi 46.33 ± 7.76, 36.67 ± 1 1.50, 7.67 ± 2.5 1 ; pH 7. 16 ± 0.28, 8.33 ± 0.28, 8.67 ± 0.28 olarak, Haziran Aymda 72. saatin sonunda I., İL ve kontrol gruplarında ortalama olarak sırasıyla motilite 18.33 ± 2.88, 6.67 ± 2.88, 5.00 ± 0.00; canlılık süresi 35.67 ± 6.02, 25.33* 11.67, 11.67±5.68; pH 7.83 ±0.28, 8.16 ±0.28, 9.00 ±0.00 olarak belirlenmiştir. Kısa süreli saklama işleminin ardından kuru dölleme tekniğine uygun olarak yapılan dölleme işleminde tohumlama dozu lxl(r spermatozooıı/yumurta olacak şekilde ayarlanmış olup en yüksek döllenme oram I no'ta sulandırıcı grubunda Mayıs Aymda ortalama%21.00± 3.60 oranında, en yüksek larva çıkış oranı ise II no'iu sulandırıcı grubunda Haziran Aymda ortalama % 89. 13 ± 10.75 oranında elde edilmiştir. 2884,176 sayla ANAHTAH KEIİMEIJSR: Aynalı sazan, Cyprimıs carpio, sperma, spermatolojik özellikler, spermanın saklanması, sulandırıcı, dölleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph-D. Thesis DETERMINATION OF SOME SPERMATOLOGICAL PROPERTIES OF MIRROR CARP (Cyprirms carpio L. 1758) SEMEN AND EVALUATION OF SHORT TERM PRESERVATION USING DIFFERENT EXTENDERS Yusuf BOZKURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries and Aquaculture Supervisor : Prof.Dr. Selçuk SEÇER In this study, spermatological properties of mirror carp (Cyprirms carpio L. 1758) semen during spawning season, short-term preservation of semen with different extenders and fertilization ability of stored semen were investigated. Adult 10 males and 5 females mirror carp broodstock were used. Semen was collected by the hand stripping method and the main spensatologiccal properties including semen volume, spermatozoa motility, duration of spermatozoa movement, spermatozoa concentration, total spermatozoa number and semen pH were determined. Correlations between spermatological properties with live weight and length were also determined. Spermatological properties of mirror carp semen including semen volume (ml), spermatozoa motility (%), duration of spermatozoa movement (s), spermatozoa concentration (xl09/ml), total spermatozoa number (xlfr) and pH were determined in April as 2.49 ± 1.34, 76.50 ± 12.48, 158 ± 72.75, 13.67 i 1.65, 35.617 ± 22.26, 7.15 ± 0.33; hi May as 23.27 ± 13.99, 79.00 ± 11.73, 684.20 ± 416.65, 17.935 ± 5.16, 408.867 ± 258.03, 7.00 ± 0.23; and in June as ; 1.10 ± 0.67, 77.50 ± 17.98, 239.10 ± 221.55, 11.979 ± 1.04, 13.063 ± 8.06, 730 ± 0.42 respectively. Having determined the spermatological properties, the pooled semen samples were diluted at 1:3 ratio with two different extenders and two different groups were made whereas undiluted semen samples were used as control group. The diluted semen were stored at + 4 °C for 72 hours. During short-term storage spermatozoa motility