Farklı sıralara ekilen mısır soya bitkisinde ekim oranlarının bazı bitkisel özellikleri ve yem verimine etkileri
The effect of different seeding rates of intercropped corn and soybean on some plant characteristics and forage yield
  1. Tez No: 151108
  2. Yazar: İLKER ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUZAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Doktora Tezi FARKLI SIRALARA EKİLEN MISIR VE SOYA BİTKİSİNDE EKİM ORANLARININ BAZI BİTKİSEL ÖZELLİKLER VE YEM VERİMİNE ETKİLERİ İlker ERDOĞDU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Suzan ALTINOK Bu araştırma, farklı ekim oranlan şeklinde yetiştirilen mısır ve soyada morfolojik özellikler ve yem verimlerini incelemek amacıyla, 2001 ve 2002 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Tarlasında yürütülmüştür. Araştırmada, at dişi silajlık mısır çeşidi P.32K61 ile ÖAC Salem soya çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülen denemede mısır ve soya bitkileri alternatif sıralar halinde; a) % 100 mısır + % 0 soya (yalın mısır), b) % 1 00 mısır + % 50 soya, c) % 1 00 mısır + % 1 00 soya, d) % 50 mısır + % 50 soya, e) % 50 mısır + % 100 soya ve f) % 0 mısır + %100 soya (yalın soya) ekim oranlan şeklinde yetiştirilmişlerdir. Araştırmadan elde edilen verilere göre, mısırda iki yıllık ortalama sonuçlarda bitki boyu 233-263 cm, koçan sayısı 1.0-1.3 adet, yaprak oranı % 24-26, sap oram % 45-49, koçan oram % 25-32, yeşil ot verimi 6585-7652 kg/da, kuru madde verimi 1703-1954 kg/da, ham protein oranı % 10-11 ve ham protein verimi 177-202 kg/da arasında bulunmuştur. Soyada iki yıllık ortalama sonuçlarda bitki boyu 52-58 cm, bakla sayısı 23-37 adet, yaprak oram % 33-35, sap oram % 24-30, bakla oram % 36-44, yeşil ot verimi 522- 2101 kg/da, kuru madde verimi 204-805 kg/da, ham protein oram % 13-17 ve ham protein verimi 31-108 kg/da arasında saptanmıştır. Toplam verimlerde ise iki yıllık ortalama sonuçlara göre, toplam (mısır+soya) yeşil ot verimi 2101-8395 kg/da, toplam (mısır+soya) kuru madde verimi 805-2251 kg/da, toplam (mısır+soya) ham protein verimi 108-247 kg/da ve alan eşdeğer oram 1.15-1.40 arasında belirlenmiştir. Araştırmada ekim oranlarının etkisi incelendiğinde mısırda bitki boyu, koçan sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ve ham protein verimi gibi yem amaçlı yetiştiricilikte önemli olan bitkisel özellikler ve yem verimleri genellikle en fazla % 50 mısır + % 100 soya ekim oranından elde edilmiştir. Soyada yem verimleri en fazla % 0 mısır + % 100 soya (yalın soya) ekim oranından alınmış, bunu % 50 mısır + % 100 soya ekim oram takip etmiştir. Toplam (mısır+soya) yem verimleri ve alan eşdeğer oram yine en fazla % 50 mısır + % 100 soya ekim oranından elde edilmiştir. İki yıl süren araştırmanın sonunda, mısır ve soyanın birlikte yetiştiriciliği söz konusu olduğunda en uygun ekim oranının % 50 mısır + % 100 soya olduğu sonucuna varılmıştır. 2004, 95 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Mısır, soya, ekim oranı, morfolojik özellikler, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oram, ham protein verimi, alan eşdeğer oram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pb. D. Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT SEEDING RATES OF INTERCROPPED CORN AND SOYBEAN ON SOME PLANT CHARACTERISTICS AND FORAGE YIELD İlker ERDO?DU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Suzan ALTINOK This study was carried out to determine the morphological characters and forage yields of corn and soybean on different seeding rates at the experimental field of the University of Ankara, Faculty of Agriculture, Department of Agronomy during the 2001 and 2002. The study materials included dent silage corn variety P.32K61 and soyben variety OAC Salem. The experiment was designed according to randomised complete block design and replicated three times with seeding of corn and soybean plants in alternative rows; in the following order a) 100 % corn + 0 % soybean (pure corn), b) 100 % corn + 50 % soybean, c) 100 % corn + 100 % soybean, d) 50 % corn + % 50 soybean, e) 50 % corn + 100 % soybean and f) 0 % corn + 100 % soybean (pure soybean). As average experimental data of the two years, plant height in corn had a range of 233-263 cm, with 1.0-1.3 cobs, 24-26 % leaf ratio, 45-49 % stem ratio, 25-32 % cob ratio, 6585-7652 kg/da fresh yield, 1703-1954 kg/da dry matter yield, 10-11 % crude protein content and protein yield of 177-202 kg/da. Whereas, two years average in case of soybean showed plant height of 52-58 cm, 23-37 pods, 33-35 % leaf ratio, 24-30 % stem ratio, 36-44 % pod ratio, 522-2101 kg/da fresh yield, 204-805 kg/da dry matter yield, 13-17 % crude protein content and 31-108 kg/da crude protein yield. In terms of the total (corn+soybean) yields, average of two years for corn + soybean forage yield showed fresh matter yield of 2101-8395 kg/da, dry matter yield of 805- 2251 kg/da, crude protein yield of 108-247 kg/da and land eqivalent ratio of 1.15-1.40. Comparing the effects of seeding rate; the maximum plant height, number of cob, fresh yield, dry matter yield and crude protein yield parameters in com used for forage purposes were obtained when 50 % com +100 % soybean were seeded in alternated rows. However, the effects of seeding rate in soybean; the maximum forage yield was recorded with 0 % com + 100 % soybean (solo soybean) seeding rate, which was closely followed by 50 % com + 100 % soybean seeding rate. The highest total (com + soybean) forage yields and land equivalent ratio were again obtained with 50 % com + 100 % soybean seeding rate. At the end of two years of research, it was concluded that the best seeding rate was 50 % corn + 100 % soybean when com and soybean are growing together in alternated rows. 2004, 95 pages KEY WORDS: Com, soybean, seeding rate, morphological characters, fresh yield, dry matter yield, crude protein content, crude protein yield, land equivalent ratio.