Design and implementation of an MRP-II.system in electronics industry
- Tez No: 15113
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET ELEKTRONİK ENDÜSTRİSİNDE ÜRETİM KAYNAK PLANLAMASI SİSTEMİ TASARIM VE UYGULAMASI A.Burç Cankat Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Cemal Dinçer Mayıs, 1991 Üretim Kaynak Planlaması (ÜKP) metodu ülkemizde oldukça yeni ve modern bir üretim planlama ve kontrol yöntemidir. Günümüzün hızla ilerleyen ve rekabet içindeki endüstriyel atmosferi ÜKP sistemlerinin verimini arttırmadaki rolünü ön plana çıkarmıştır. Elektronik endüstrisi ÜKP uygulamaları için oldukça uygun ve her türlü ilerlemeye yatkın bir sanayi koludur. Bu tez profosyonel bir ÜKP yazılımının oldukça büyük bir elektronik cihaz üreticisine uygulanmasını kapsamaktadır. Bu çerçevede firmanın var olan yarı-formal işletim sistemi tekrar tasarlanmış ve formal bir yapıya oturtularak yeni sistemin gereksinimlerini karşılaması sağlanmıştır. Bu uygulamaya geçiş kapsamında aşamalı bir uygulama planı hazırlanmış ve bu ayrıntılı plan başarı ile takip edilerek yeni sistem kurulmuştur. Kurulan ÜKP sisteminin ilk sonuçları da irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : ÜKP, ÜKP Uygulaması, Aşamalı Uygulama Planı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN MRP-II SYSYTEM IN ELECTRONICS INDUSTRY A. Burç Cankat M.S. in Industrial Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Cemal Dinger June, 1991 Manufacturing Resource Planning (MRP II) system is a modern production planning and control method that is relatively new in our country. In today's competitive and continuously improving industrial scene MRP II systems play an important role in increasing productivity. Electronics industry is a field that is highly suitable for MRP applications and can easily set a good example for further improvements. This work aims at applying a professional MRP II software to a relatively large electronic equipment manufacturer. In this aspect the semi-formal operating system of the company is totally reconstructed and formalized to meet the requirements of the new system. To achieve these a phased implementation plan is developed and executed and thus a successful implementation is performed. Finally, the initial results of the new system are discussed. Keywords : MRP-II, MRP-II Implementation, Phased Implementation Plan. in