Yeni tip Türk çimentolarının kimyasal etkilere dayanıklılığı
Durability of new type Turkish cements to the chemical reactions
- Tez No: 151158
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
II ÖZET Beton içerisine değişik yollarla giren asitler, bazik yapıdaki beton ile reaksiyona girer ve betonun genleşip hasar görmesine sebep olur. Bu etkileri araştırmak için yapılan çalışmada, PZÇ/A 32,5R, PZÇ/B 32,5R, SDÇ 32,5 ve PÇ 42,5 çimento tipleri ile hazrrlanrmş, 5x5x5cm3 boyutlu harç örnekleri kullanılmıştır. Su/çimento oraları 0,5 olarak hazırlanan bu örnekler HNO3, H2S04, HC1, ve CH3COOH asit çözeltilerinin, değişik derişimlerinde 120 gün boyunca bekletilmişlerdir. Doğadaki etkiyi, deney ortamında sağlayacak şekilde hazırlanmış asit çözeltilerinde bekletilen örnekler, haftada bir kez 105°C'deki fırında kurutularak, ağırlık değişimleri incelenmek amacı ile 1/1000 hassasiyetindeki terazide tartılmışlardır. Aynı zamanda asit-baz reaksiyonu gerçekleşen çözeltilerdeki pH değişimleri, haftada bir kez pH metre ile ölçülmüştür. 120 gün sonunda ise, basınç değerindeki değişimler, kontrol örnekleri ile karşılaşürılmıştır. Yapılan araştırma sonunda sülfata dayanıklı çimento ile üretilen örneklerin, asit saldırılarına puzolanik çimentolara nazaran daha dayanıldı olduğu görülmüştür. Portland çimentosu ile üretilen numuneler ise bu saldırılardan en fazla etkilenen çimento tipi olmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Acids react with hydration products of concrete and deteriorate the concrete by an expansive mechanism. This damage is called acid attack. An experimental program has been carried out to investigate this effect. Cubic mortar samples with 5 cm dimensions were produced by using four different types of cement. Samples kept in HNO3, HC1, H2SO4 and CH3COOH water with the purpose of detenriining the resistance of these mortars against acidic attacks. PZC/A 32.5R, PZC/B 32.5R, SRC 32.5, PC 42.5 types of cement were used. Mortar speciments with 0.5 water/cement ratio were kept in acid solutions for 120 days. Once in every week they were dried in an oven at 105°C furnace and the weight changes were recorded. The compressive strength values were compared with the control samples after 120 days. The results indicate that sulfate-resistance type of cement with a pozzolanic nature showed the best performance against acid attacks.