Development of best management practices for marinas
Marinalar için en iyi yönetim uygulamalarının gelişimi
- Tez No: 151175
- Danışmanlar: DR. NERMİN TEKOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Öncelikle bu çalışmada, en iyi yönetim uygulamaları ne demektir, nasıl ortaya çıkmıştır ve hangi sektörlerde kullanılabilir araştırılmıştır. Akdeniz'deki ve Türkiye'ki yatçılık etkinliklerinden bahsedip, karşılaştırmalar yapılmıştır. Türkiye'de Marinaların yatırım işlemleri esnasında hangi kurumlara bağlı olduğu, ve marinaların işletilmeye alınma şartları belirtilmiştir. Marinalar'da bulunması gereken kurumsal yapı ve özellikler anlatılıp, ekonomik değerlendirmesi üzerinde durulmuştur. Marinalarda ortaya çıkabilecek atıksu özellikleri ve bir marina örnek alınarak atıksu değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca yapılan görüşmelerde yapılan anketlerden örnekler sunulmuştur. Marinaların sebep olduğu çevresel problemler ve kirliliğe sebep olan kirleticilerden ve marinalar ile diğer kıyı kullanıcıları arasında oluşan çelişkilerden bahsedilmiştir. Marinalarda oluşan veya oluşacak çevresel problemlerin çözümü için en iyi yönetim uygulamalarının neler olduğu anlatılmıştır. Daha sonra ise, en iyi şekilde atıkları toplama şekilleri, bertarafı ve atık oluşumunu engellemek için yapılabilecek uygulamalardan bahsedilmiştir. Kaynağında atık oluşumu önlenmesi çalışmalarının, hem en ekonomik hem de en uygun çevre koruyucu önlem olduğuna inanılmıştır. Son olarak Amerika'da ve Türkiye'de bazı problemler ve en iyi yönetim şekillerine örnekler verilmiştir. Anahtar sözcükler : Yatçılık, Marinalar, En iyi Yönetim Uygulamaları
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT At this study it's examined what is BMPs, where did it come from and at which sectors can it be used. It's mentioned and compared the yachting facilities at Turkey and Mediterranean. It's mentioned about the Marina governance in Turkey and the provisions for a marina to operate. It's also mentioned about the institutional structures and then- economical evaluations. It's mentioned wastewater characteristics and made a study concerning wastewater volumes and poll examples. It's explained the finest management measures for solving the possible environmental problems. And than it's mentioned about the best waste reception facilities. And it's a common belief that to stop the pollution at the first stage is the most economic and best environmental solution. And at last some examples of problems and BMPs are given both from Turkey and USA. Keywords : Yachting, Marinas, Best Management Practices