Nemrut Limanı ring hattı'nın mühendislik jeolojisi
Engineering geology of Nemrut port ring line
- Tez No: 151216
- Danışmanlar: DOÇ. YALÇIN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
m ÖZET Menemen-Aliağa Demiryolu Projesi kapsamında demiryolu taşımacılığı ile Nemrut Limam'ndan İzrnir-Aliağa Devlet Karayolu'na ulaşım kolaylaşacaktır. Yaklaşık 4 km. uzunluğundaki demiryolunun 9 km+030 m ile 9 km+555,0 metreleri arası toplam 525,0 metrelik yol kesiminde demiryolunun tünel içinden geçmesi planlanmıştır. 525,0 metre uzunluğundaki tünel hattı, yüzeyden 27,5 m ile 30,0 m derinliktedir. Tünel güzergahı ve yalan yöresinde yüzeyleyen mevcut kaya birimleri alttan üste doğru sırasıyla beyaz benekli silisifîye tüfitler, marn-kiltaşı-çamurtaşı- silttaşı ardalanması, kaim katmanlı pembe silisifîye tüfitler ve bazaltlardır. İnceleme alanındaki kaya büklerinin fiziko-mekanik özellikleri ve kaya süreksizliklerinin jeoteknik araştırması sonucunda Jeomekanik Kaya Kütle Sınıflaması (RMR) ve Q-sistemi için veriler elde edilmiştir. Q sistemine göre beyaz benekli sislisifiye tüfitler“zayıf kaya”olarak, kaim katmanlı pembe renkli silisifîye tüfitler“orta kaya”olarak sınıflandırılmışlardır. Ayrıca, kaya kütlelerinin tek eksenli sıkışma dayanımları ve deformabiliteleri, kütlelerin düşey gerilmeler altındaki dayanımım anlamak için belirlenmiştir. Gerilme koşulları altında, özellikle tünel girişleri ve çıkışlarında, kaya kütlelerinin davranışının belirlenmesi için Hoek vd. (2002) tarafından önerilen eşitlikler ve“RocLab-1”(2002) adlı bilgisayar programı bu çalışmada kullanılmıştır. Kaya kütielerinin deformabilite sınıflamasına göre, her iki tüf (hem benekli hem de pembe tüfitler)“çok yüksek deformabiliteye sahip kayaçlar”olarak sınıflandırılmışlardır. Elde edilen verilerin ışığında, Çakmaklı-Aliağa demiryolu güzergahında ( 9 km+030 m ve 9 km+555 m ) öngörülmüş olan tünel projesi boyunca tünel destek sistemleri önerilmiştir. Anahtar kelimeler : Q-sistemi, RMR (Rock Mass Rating), Tünel destek sistemleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The arrival from Nemrut Port to Îzmir-Aliağa State Highway will get easy with the railway transport on the Railway Project of Izmir-Aliağa. The length of the railway is 4,0 km. On the road section that is the length of 525 m, between 9 km+030m and 9 km + 555 m, the railway is planned to pass along to tunnel. The depth of tunnel line is between 27,5 m and 30,0 m. Rock units in the tunnel route and its nearby are exposed in white speckled silicified tuffites, thick bedded pink colored silicified tuffites and basalt lava from base to the top respectively. At the end of the geotechnical investigation all the rock discontinuities and the physicomechanical properties of the rock units in the study area, data for the geomechanical rock mass classification (RMR) and Q-system are obtained. According to the Q-system, white speckled silicified tuffites are classified as“weak rock”, and thick bedded pink colored silicified tuffites are classified as“medium rock”. Additionally, uniaxial compressive strength and deformability of the rock masses in the tunnel route were determined to know the strength against to the vertical stresses. For determining to the behavior of the rock masses under the stress conditions, especially for the tunnel portals, the equations suggested by Hoek et. al. (2002) and RocLab-1 (2002) software were used in this study. According to the classication of deformability of the rock masses, tuffites were classified as“the rock with very high deformability”. In the light of the obtaining data, it was performed to provide appropriate support recommendation along the tunnel (Çakmaklı Tunnel) located on the railway section between 9 km+030 m and 9 km+ 555 m. Keywords : Q-system, RMR (Rock Mass Rating), Tunnel support system.