Özel anaokuluna devam eden 4-6 yaş çocukların cinsel kimlik gelişimlerini etkileyen bazı değişkenlerin incelenmesi
This research has been planned to study some factors that effect sexual identity of 4-6 years old children who attend do the private preschool
- Tez No: 151255
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırma, özel anaokullanna devam eden 4-6 yaş grubu çocuklarının cinsel kimlik gelişimlerini etkileyen bazı değişkenlerin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, özel anaokullanna devam eden 4-6 yaş grubu 277 çocuk ve anneleri oluşturmuştur. Araştırmada, çocuğun kendisine ve ailesine ilişkin bilgileri elde edebilmek için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların cinsel kimlik gelişimlerini değerlendirmek için“Cinsel Kimlik Testi”ve annelerin cinsiyet rol gelişimleri için de“BEM Cinsiyet Rolü Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde, t-testi, tek faktörlü varyans analizi, Pearson Momentler Korelasyon katsayısı, Kruskal Wallis testi, ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda; çocukların cinsel kimlik kazanımlan cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir(p>.05). Cinsel kimlik testi puanlan kız çocuklarında yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir (p05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been planned to study some factors that effect sexual identity of of 4-6 years old children who attend do the private preschool. This thesis sampling is composed of 277 children who attend to the preschool and whose mothers. In the research to get the information about the children and their families“Personal Information Form”is used and to evaluate the sexual identity of the children“Sexual Identity Test”is used and the roles of the mothers'“BEM Sex Role Inventory”is used. In the statistical evaluation of the reached datum T-Test, Variance Analysis of one factor, Pearson Moments Product Correlation Coefficient, Kruskal Wallis Test, and Mann- Whitney U Tests are used. In the outcome of the statistical evaluations; it is established that there are not meaningful differences the related to sexuality for childrens' sexual identity (p>.o5). By the way sexual identity test points are meaningfully different in girls in the point of statistics (p.05).