Sol-gel yöntemiyle hazırlanan SiO2-TiO2 esaslı yansıtmayıcı kaplamalar
Antireflecting coatings from SiO2-TiO2 prepared by sol-gel method
- Tez No: 151294
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TEPEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
SOL-GEL YÖNTEMİYLE HAZIRLANAN Si02-Ti02 ESASLI YANSITMAYICI KAPLAMALAR ÖZET Bu çalışmada, saf SİO2 ve TİO2 solleri ve bunların karışımları kullanılarak yansıtmayıcı film sistemi hazırlandı. Sistem tasarlanmasında teorik olarak, transfer matris yönteminden faydalanılarak tek, çift, ve üç katlı yansıtmayıcı yüzeyler için koşullar bulundu. Deneysel hazırlamada, öncelikle tek katlı SİO2, TİO2 ve bunların karışımlarından oluşan filmlerin kırma indisleri ve kalınlıkları belirlendi. Teoriden hesaplanan yansıtmayıcı yüzey koşullarına ve kalınlığa dikkat edilerek, üç katlı, tek ve çift taraflı film sistemleri hazırlandı. Sonuç olarak 700 nm ve 665 nm dalga boylarında %1'in allında yansıtma veren film sistemleri oluşturuldu. vııı
Özet (Çeviri)
ANTIREFLECTING COATINGS FROM Si02-Ti02 PREPARED BY SOL- GEL METHOD SUMMARY In the present work, antireflecting film systems were prepared by using pure S1O2, TİO2 and their mixtures. Transfer matrix method was used to find suitable conditions for single, double and triple layer antireflecting surfaces. At first, refractive index and thickness of the single layer SİO2, TİO2 and their mixtures were calculated for the experimental preparation. Single and double sided three layer film systems were prepared by making use of the results of theoretical calculations. As a result antireflecting systems which have %1 reflection around 700 nm and 665 nm wavelength were obtained. IX