Akdeniz bölgesi otokton terra-rossalarının oluşumunda anakayanın etki düzeyinin araştırılması
  1. Tez No: 15133
  2. Yazar: CUMALİ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
i IV ÖZ Bu Çalışmanın amacı, Türkiye'de özellikle Akdeniz Bölgesinde çak yaygın olarak bulunan Akdeniz Kırmızı Topraklarının (Terra-Rosa) orijinini ve anakaya'nın bu toprakların oluşumu üzerine olan etkisini saptamaktır» Bu amaçla yerinde oluşan tipik 3 kırmızı Akdeniz toprak profili seçilmiştir» Topraklarda yapılan detaylı fiziksel, kimyasal, mineralojik ve mikromorfolojik analizler sonucunda, sözkonusu toprakların kısmen üzerinde bulunduğu anamateryalden etkilendiğini, Kısmen de Büyük olasılıkla Alt Pleyistosende kuzey Afrika çöllerinden sirokko rüzgarlarıyla taşındığı saptanmıştır. Araştırma profillerinin sokralarında paligorskit mineraline rastlanmamıştır» Buda profillerin Pleyistosenden önce ileri düzeyde bir ayrışmaya uğradıklarını ve tüm karbonatların yıkandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine the effect of the parent materials to the -Formation and the origin o-f the widespread Med i ter rani ean Red Soils in the Mediterranean region o-f Turkey. Three typical autoch tonous Red Mediterranean Soil pro-files were chosen -for the study. Detailed physical, chemical, mineralog ical and micromorphological analyses were conducted. The soils were determined to be partially e-f-fected by the underlying parent materials, but mostly by transported materials via the sirocco winds, Originating -from the IMorth African desert and blowing across the Mediterranean Sea during the early Pleistocene. Following probable windblow material additions, the already highly weathered (decalcified, rubified) soil materials were subjected to Pleistocene climatic conditions which did hot suffice to the formation of pa lygorsk ite due to lack of carbonate in the profiles, and probably lack of carbonate rich wind-blown material additions.