Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesi bağlarında otokton asma varyetelerinde asma yaprak kıvırcıklık ilişkili virüs-2 (GLRaV-2)'ün genetik çeşitliliğinin belirlenmesi
Molecular diversity of Grapevine leafroll-associated virus-2 (GLRaV-2) in autocthonous grapevine varities in Eastern Mediterranean and Southeast Anatolia regions
  1. Tez No: 473146
  2. Yazar: MERVE YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. NİHAL BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bağcılığın yaygın olduğu alanlarda, otokton (yerli) asma varyetelerinde Grapevine leafroll-associated virus-2 (GLRaV-2)' nin bulunma durumu ve izolatlarının genetik çeşitliliği araştırılmıştır. Araştırma materyali olarak önceki çalışmalarda toplanmış ve -20 oC'de depolanmış yeşil örnekler ile sera koşullarında sürdürülmüş köklü çelikler kullanılmıştır. GLRaV-2 tanılaması için toplam nükleik asit (TNA) izolasyonu yaprak ve yaprak saplarından, silika yakalama yöntemiyle yapılmıştır. İki aşamalı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) virüse spesifik hazırlanmış primer dizinleri (LR-2F/LR-2R) kullanılarak uygulanmıştır. Testlenen toplam 206 adet asma örneğinden 4 tanesinde GLRaV-2 primerleriyle 543bç büyüklüğünde DNA bantları gözlenmiştir. PCR DNA'larının doğrudan çift yönlü dizinleri CLUSTALW ile hizalanmış, Blastn ile gen bankasında kayıtlı GLRaV-2 izolatlarıyla çoklu karşılaştırması yapılmıştır. Asmadan izole edilen Türk GLRaV-2 izolatlarının nükleotid dizilerinin, gen bankasında kayıtlı diğer GLRaV-2 izolatlarıyla %99'a varan benzerlik taşıdığı belirlenmiştir. MEGA 6 yazılımında neighbour-joining metodu kullanılarak tüm izolatlarla hazırlanan filogenetik ağaç üzerinde, Türk LR-2 izolatları Polonya (JN865253.1), İtalya izolatına yakın pozisyonda yer almıştır (DQ314603.1) ve Güney Afrika (AY881628.1)'dan izole edilen LR-2 izolatlarına yakın pozisyonda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, prevelance and molecular diversity of Grapevine leafroll-associated virus-2 (GLRaV-2) was investigated in autochthonous grapevine varieties in major viticultural areas of Eastern Mediterranean and South-east Anatolia regions. Research materials were green tissues stored at -20 oC and greenhouse-forced rooted cuttings from previous research. Leaf and petiole were used for total nucleic acid (TNA) isolation with silica capture method in GLRaV-2 detection. Two step polymerase chain reaction (PCR) was performed with virus-specific primers (LR-2F/LR-2R). Four out of 206 tested grapevine samples resulted positive in PCR and gave a DNA band of 543 bp in size. PCR DNAs were sequenced in two directions, aligned with CLUSTALW and analysed in Bastn for multiple comparison of other isolates in gene bank. Nucleotide sequence of the Turkish LR-2 isolates from grapevine showed 99% of identity with those from other LR-2 isolates. The Turkish LR-2 isolates were closely related to other isolates from Poland (JN865253.1), Italy (DQ314603.1) and South Africa (AY881628.1) in the phylogenetic tree prepared with neighbour-joining method in MEGA 6.