Farklı nitelikte bitki artıkları kullanılarak kompost oluşturulması üzerine bir araştırma
- Tez No: 15134
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
IH ÖZ Mısır sap ve yaprakları, buğday samanı ve orman altı örtüsü (Pinu.s brutia), yaprakları, ağaç kabukları ve dal parçalarından oluşan materyaller kullanılarak üc ayrı kompost. yıgmı hazırlanmıştır. Yığınlar Indore yöntemine göre materyal üzerine gübre ve toprak konulmuş, bunun üzerine bir kat daha materyal,, gübre ve toprak seklinde tabaka tabaka oluşturulmuştur Kompost belirli zamanlarda nemlendirilmiş ve karıştırılmıştır. Kompost oluşumu 14 ay sürmüş ve elde edilen kompostun bitki besin element içeriklerinin uygun olduğu ve organik gübre olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The three different compost heaps have been -formed using corn stalks and leaves, wheat straw, leaves, barks and small branches of- Pinus brut i a which are called forest floor litter « The compost heaps have been formed as succussive layers of organic material, small amount of soil and mineral fertilizers following Indore method. Compost heaps were moistened and turned over periodically. It has been concluded that the contents of plant nutrients in al-1 three composts may be considered adequate and they can be used as organic fertilisers for many crops.