Çukurova bölgesi narenciye üretim potansiyelinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 15135
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Çukurova Bölgesi topraklarının turunçgil yetiştiriciliğine uygunluğu ve yıllık maksimum olası turunçgil üretim miktarının belirlenmesi amaçlanmiş- tır. FAO, (1977) de önerilen ilkeler ışığında ŞENOL, (1983) tarafından geliştirilen niceliksel arazi değerlendirme yöntemi kullanılmıştır.Değerlendirmede dikkate alınan arazi karakteristikleri DINC ve Ark., (1990a) 'dan alınmıştır. Turunçgillerin toprak gereksinimleri ile değerlendirmeye dikkate alınan arazi karakteristikleri kıyaslanarak, arazi karakteristiklerinin değişen düzeyleri için Oransal Beklenilen ürün (Bü) değerleri, literatür çalışması ve anket çalışmaları ışığında varsayılarak belirlenmiştir. Çalışma alanının detaylı toprak etüd ve haritalarında 616 farklı haritalama birimi belirlenmiş ve alanları ölçülmüştür. Belirlenen her haritalama biriminin arazi karakteristikleri ile Turunçgillerin toprak gereksinimleri kıyaslanarak, Haritalama Birimi Endeksi (HBE) değerleri bilgisayarda hesaplanmıştır. Şimdiki ve Potansiyel Uygunluk olarak iki farklı HBE değeri hesaplanmıştır. Turunçgil yetiştiriciliğini kısıtlayıcı sorunların artmasıyla HBE değeri 0.00'a yaklaşırken, yetiştiriciliği kısıtlayıcı sorunların azalmasıyla 1.00 'a yaklaşmaktadır. Yetiştiriciliği kısıtlayan en önemli sorun tuzluluktur. Tuzluluğu sırasıyla drenaj sınıfı, ağır kil tekstürünün neden olduğu vertik özellik, % 40 'm üzerinde CaCOs ve sığ112 topraklar yetiştiriciliği kısıtlamaktadır. Çalışma alanında belirlenen 616 haritalama biriminin alanı, HBE değerleri ve bütün arazi karakteristiklerinin turunçgil yetiştiriciliği için optimum olduğu (HBE=1.00) bir dekar alandan 6000 kg ürün alındığı varsayılarak hesaplama yapıldığında Şimdiki Uygunluk düzeyinde Çukurova Bölgesi yılda maksimum 5.585.782 ton turunçgil üretebilecek potansiyele sahiptir. Gerekli arazi çalışmaları ıslahı yapıldığı takdirde bu değer Potansiyel Uygunluk düzeyinde 7.633.560 ton/yıl 'a çıkabilecektir. Şimdiki durumda elde edilebilecek ürün miktarı 1987 verilerine göre Türkiye üretiminin yaklaşık 4 katı, Çukurova Bölgesi üretiminin yaklaşık 12.2 katı kadardır.SUMMARY A quantitative land evaluation system developed by SENOL (1983) on the principles of the FAO Framework FA0.1977), was applied in order to determine suitability level and production potential of the soils of the Çukurova Region for citrus plants. The land characteristics of each land mapping unit which have limiting effects on the suitability of citrus, were drawn from the soil map (DINÇ et all, 1990 a) to be stored in the computer. The land requirements of the citrus plants werw determined using related publications and inqurry results with the farmers. The productivity rating indices (BÜ) were estimated for energy level or classes of land characteristics according
Özet (Çeviri)
112 topraklar yetiştiriciliği kısıtlamaktadır. Çalışma alanında belirlenen 616 haritalama biriminin alanı, HBE değerleri ve bütün arazi karakteristiklerinin turunçgil yetiştiriciliği için optimum olduğu (HBE=1.00) bir dekar alandan 6000 kg ürün alındığı varsayılarak hesaplama yapıldığında Şimdiki Uygunluk düzeyinde Çukurova Bölgesi yılda maksimum 5.585.782 ton turunçgil üretebilecek potansiyele sahiptir. Gerekli arazi çalışmaları ıslahı yapıldığı takdirde bu değer Potansiyel Uygunluk düzeyinde 7.633.560 ton/yıl 'a çıkabilecektir. Şimdiki durumda elde edilebilecek ürün miktarı 1987 verilerine göre Türkiye üretiminin yaklaşık 4 katı, Çukurova Bölgesi üretiminin yaklaşık 12.2 katı kadardır.SUMMARY A quantitative land evaluation system developed by SENOL (1983) on the principles of the FAO Framework FA0.1977), was applied in order to determine suitability level and production potential of the soils of the Çukurova Region for citrus plants. The land characteristics of each land mapping unit which have limiting effects on the suitability of citrus, were drawn from the soil map (DINÇ et all, 1990 a) to be stored in the computer. The land requirements of the citrus plants werw determined using related publications and inqurry results with the farmers. The productivity rating indices (BÜ) were estimated for energy level or classes of land characteristics according113 to the land requirement of citrus plants. 616 different land mapping units were determined and their area were measured on the detailed soil map. The present potential suitability of land mapping units (LMU) were evaluated by rating land characteristics of LMUS with respect to land requirements of the citrus plants, and the mapping unit indices (HBE) were calculuted in the computer for present and potantial suitability. The problem, the restrictive of citrus growing, is being increased mapping unit index values approach, 0.00 decrease of the problem, the restrictive of growing, the values approach, 1.00. The most important restrictive problem is the salinity. The other problems are drainage problem vertik property caused by heavy clay texture CaCOs content over 40 % and shallowness and soildept. The area of 616 mapping units and their land mapping unit indrees were used to calculate the total yield to be obtained in a“year in the Çukurova region while assuming maximum yield is 6000 kg /da when the all land characteristics to be at optimum level for citrus plants (HBE=1.00). The results showed that the soils ”of the study area could produce 5.585.782 tons /year under present conditions. When the necessary land reclamation works is done, this value will increase up to 7.633.560 tons /year. The yield, produced under present conditions, is approximately 4 fold of the total production of Turkey and 12.2 fold of the production of the Çukurova region according to the 1987 data.