Kren tekerleklerinin modern sayısal yöntemler ile gerilme analizi
The stress analysis of the crane wheels by using modern numerical methods
  1. Tez No: 151354
  2. Yazar: ASAF OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GERDEMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
KREN TEKERLEKLERİNİN MODERN SAYISAL YÖNTEMLER İLE GERİLME ANALİZİ ÖZET Sonlu elemanlar metodu, son yirmi yılda bilgisayar destekli tasarımın vazgeçilmez bir parçası olmuştur, özellikle hızlı ve güvenilir biçimde gerçekleştirilmesi gereken mukavemet analizlerinde, malzemenin tahribatım gerektirecek deneylerin bilgisayarda tahribatsız olarak gerçekleştirilmesinde, çok sayıda tekrar gerektiren hesaplarda bu metodun sağladığı faydalar tartışılmazdır. Bu çalışmada, bu metodun kren tekerleklerine uygulanması ele alınmıştır. Bu amaçla kaldırma ve taşıma makinalan genel olarak anlatıldıktan sonra krenin çeşitleri ve elemanları tanıtılmıştır. Bunları izleyen bölümlerde, krenin kritik elemanları olan tekerleklerin ve rayın farklı durumlara konstrüksiyonları konusunda bilgi verilmiştir. Problem bölümünde, bir kren uygulamasından elde edilen verilere neticesinde DİN standartlarına uygun kren tekerleği ve ray iskeleti seçilmiştir. Bu iskelet, katı modelleme yapılarak adım adım geliştirilmiş ve ideale mümkün olduğu kadar yalan bir model elde edilmiştir. Daha sonra bu model üzerinde sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiş ve karşılaştırmalar ile iskeletin çeşitli özelliklerinin sonuca nasıl etki ettiği tesbit edilmiştir. Bu işlemlerde sonlu elemanlar metodunun tekerlek tasarımında klasik hesap yöntemlerine göre avantajları ve sunduğu olanaklar tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE STRESS ANALYSIS OF THE CRANE WHEELS BY USING MODERN NUMERICAL METHODS SUMMARY Finite Element Method has proved to be an indispensable element of computer aided engineering in the last twenty years. Especially in quick and reliable resistance calculations, the tests which require the destruction of the material and when repetitive calculations are needed, the importance of the finite element method is indisputable. This thesis deals with the application of this method on crane wheel systems. For this purpose, after the explanation of lifting and carrying machines generally, the types and components of crane were introduced. In the following sections, basic information about the construction of wheels and rail which are critical components of crane was given according to different conditions. In the problem section, the trusses of crane wheel and rail compliant with the DIN standards were chosen according to data of a crane application. The models have been improved step by step with solid modelling. Finite element analyses were performed on the final model and the effects of the changes in various properties of the truss were determined with comparisons. In these operations the advantages of finite element method over conventional calculation methods and the new possibilites presented were introduced. XI