S-triazin bileşiklerinin polimerik ve monomerik schiff bazlarının sentezi ve komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of polymeric and monomerıc schiff bases of s-Triazine compounds and the investigation of their complexes
- Tez No: 199590
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İSMET UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETYüksek Lisans Tezis-TR AZ N B LEŞ KLER N N POL MER K ve MONOMER KSCH FF BAZLARININ SENTEZ ve KOMPLEKSLER N NNCELENMESErhan KARATAŞSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüKimya Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Halil smet UÇAN2007, 113Jüri;Prof. Dr. Halil smet UÇANBu çalışmada çıkış maddesi olarak 2,4,6-trikloro-1,3,5-triazin kullanıldı.Siyanürik klorür, sodyum karbonat aseton çözünürlüğünde 4-aminobenzoik asit ilereaksiyona tabi tutularak, 2-(4-karboksifenilamino)-4,6-dikloro-1,3,5-triazin (CPDT)elde edildi. Bu bileşik, literatürde verilen metotlardan faydalanılarak çeşitli aminler(etilendiamin, dietilentriamin, 1,4-fenilendiamin, benzidin, 4,4'-Diaminodifenilmetan, 4,4'-Diaminodifenil eter ve 1,5-Diaminonaftalin) ile reaksiyonundanpolimerik yapılar sentezlendi.Etanollü ortamda çözülmüş, [{Fe(salen)}2O] bileşiğine, yine etanoldeçözülmüş olan CPDT ilave edilerek kompleks elde edildi. Elde edilen [Fe(salen)]-(CPDT) kompleksi literatürde verilen metotlardan faydalanılarak çeşitli aminler(etilendiamin, dietilentriamin, 1,4-fenilendiamin, benzidin, 4,4'-Diaminodifenilmetan, 4,4'-Diaminodifenil eter ve 1,5-Diaminonaftalin) ile reaksiyonundanpolimerik Schiff bazları sentezlendi. Polimer Schiff bazlarının sentezi için kullanıldı.Elde edilen polimerik ligand ve metal komplekslerinin yapıları; elementelanaliz, AAS, FT-IR, 1H-NMR ve manyetik susseptibilite teknikleri kullanılarakaydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc ThesisTHE SYNTHESIS OF POLYMERIC and MONOMERIC SCHIFFBASES OF s-TRIAZINE COMPOUNDS and THEINVESTIGATION OF THEIR COMPLEXESErhan KARATAŞSelcuk UniversityGraduate School of Natural and Applied ScienceDepatment ChemistrySupervisor: Prof. Dr. Halil smet UÇAN2007, 113Jury;Prof. Dr. Halil smet UÇANIn this study, 2,4,6-trichloro-1,3,5-triazine was used as the starting material.2-(4-carboksiphnyleneamino)-4,6-dichloro-1,3,5-triazine (CPDT) was obtained fromthe reaction of cyanuric chloride with 4-aminobenzoic acid in the presence ofacetone involving sodium carbonate. Then, polymeric structures were synthesized bythe help of polymerization reaction of CPDT with various amines (ethylenediamine,diethylenetriamine, 1,4-phnylenediamine, benzidin, 4,4?-Diaminodifenil metan, 4,4?-Diaminodiphenyl ether and 1,5-Diaminonaphthaline) according to the literature.A complex was obtained via adding a compound of CPDT that waspreviously dissolved in etanol to a compound of [{Fe(salen)}2O] that was previouslydissolved in etanol too. Polymer Schiff bases were synthesized through thepolymerization reaction of Fe(salen)]-(CPDT) with various amines utilizing themethods taking part in the literature. Ethylenediamine, Diethylenetriamine, 1,4-phnylenediamine, benzidin, 4,4?-Diaminodiphenyl methane, 4,4?-Diaminodiphenylether, and 1,5-Diaminonaphthaline were used for the synthesis of Polimer Schiffbases.Consequently, the structures of the obtained polymeric ligands and metalcomplexes were characterized using elemental analysis, AAS, FT-IR, 1H-NMR andmagnetic susseptibility spectrum