Eşzamanlı mühendislikte montaja uygun tasarım ve üniversal asansör kabin kapılarına uygulanması
Design for assembly in concurrent engineering and application for universal elevators cabins doors
  1. Tez No: 151410
  2. Yazar: UFUK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
EŞZAMANLI MÜHENDİSLİKTE MONTAJA UYGUN TASARIM VE UNIVERSAL ASANSÖR KABİN KAPILARINA UYGULANMASI ÖZET Bu çalışmanın amacı, eşzamanlı mühendislik yaklaşımmm tasarım tekniklerinden biri olan montaja uygun tasarımın tanımlanması ve bu tasarım tekniğinin universal asansör kabin kapılarına uygulanmasıdır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde sıralı ve eşzamanlı mühendislik kavramalarına genel bir bakış açısı sağlayacak olan bilgiler verilmiştir. Eşzamanlı mühendislik ile ilgili detaylı teorik bilgilerin verildiği ikinci bölümde eşzamanlı mühendislik konusunda uzun çalışmalarda bulunmuş, söz sahibi kişi ve kuruluşların eşzamanlı mühendislik konusuna bakış açılan ve konuyu tanımlamalarına yer verilmiştir. Eşzamanlı mühendisliğin tarihsel gelişimine ışık mtulmuştur. Bilindiği üzere eşzamanlı mühendisliğin organizasyonlarda uygulanmasında çeşitli engellerle karşılaşılır. Bu bölümde söz konusu engeller tammlanmıştrr. Buna müteakip açıklanmış olan engellerin nasıl üstesinden gelineceği de ortaya konmuştur. Bu bölümün sonunda ise imalata uygun tasarım, montaja uygun tasarım, kaliteye uygun tasarım gibi eşzamanlı mühendisliğin tasarım teknikleri geniş bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde montaja uygun tasarım ve onun içerdiği kurallar anlatılmıştır. MUT' da iyi bilinen bir kaç tane değerlendirme metodu vardır. Bunlardan en iyi bilinenleri Boothroyd-Dewhurst metodu, Hitachi metodu, Lucas metodu ve IPA Stuttgart metodudur. Bu bölümde söz konusu metotlar örnekler verilerek anlatılmıştır. Dördüncü universal asansör kabin kapılan genel olarak anlatılmıştır. Ardından şu anda kullanılan bir universal asansör kabin kapısı Solidworks 2004 kullanılarak modellenmiştir. Bu mekanizma montaja uygun tasarım kurallan ve prosedürleri kullanılarak yeniden tasarlanmıştır. Bunu müteakiben bu iki tasanm parka sayılan maliyetleri ve süreçleri bakımından kıyaslanmıştır. Son bölümde ise ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak montaja uygun tasanm kurallan kullanılarak ortaya konan yeni tasanmlar ilk tasanma gore daha başanlı olabilirler.
Özet (Çeviri)
DESIGN FOR ASSEMBLY IN CONCURRENT ENGINEERING AND APPLICATION FOR UNIVERSAL ELEVATORS CABINS DOORS SUMMARY The aim of this study is definition of the design for assembly which is one of design techniques of the concurrent engineering approach and application of this design technique for universal elevators cabins' doors. This study involves five chapters. In the first chapter, the information that will provide a general view for sequential engineering and concurrent engineering are presented. Chapter two includes theoretical knowledge of concurrent engineering and definitions of authorities. Concurrent engineering approach's historical improvements are presented. There are a lot of barriers to the implementation of concurrent engineering. In this chapter, these barriers are described. Furthermore it emphasizes that how to overcome these barriers. At the end of this chapter concurrent engineering's design techniques are widely described such as design for manufacture, design for assembly, design for quality... Chapter three explains the definition of the design for assembly and its rules. There are several well-known quantitative evaluation methods in DFA. The best known design for assembly methods are Boothroyd-Dewhurst method, the Hitachi method, the Lucas method and IPA Stuttgart method. In this chapter these methods are explained by giving examples. In the fourth chapter universal elevators cabins' doors are generally presented. Furthermore the universal elevator cabin door which is used now is modeled by using Solidworks 2004. This mechanism is redesigned by using design for assembly rules and procedures. Furthermore these two mechanisms are compared according to their parts number, cost and processes. Last chapter evaluates the solutions. Consequently, Redesigns which are created by using design for assembly rules can be more successful than previous design. XI