Sütün pıhtılaşma süresinin hellim peynirlerinin özellikleri üzerine etkileri
The effects of coagulation time of milk on the properties of halloumi cheese
  1. Tez No: 151521
  2. Yazar: CEREN CADUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ SÜTÜN PIHTILAŞMA SÜRESİNİN HELLİM PEYNİRLERİNİN ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Ceren CADUN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Yıl: 2004, Sayfa: 62 Jüri : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Prof. Dr. Osman TORUN : Doç. Dr. Nuray SAHAN Bu çalışmada, Hellim peynirinin özellikleri üzerine pıhtılaşma süresinin etkileri ve depolama süresindeki değişimleri incelenmiştir. Bu amaçla, 30, 40, 50 ve 60 dakikada pıhtılaştırılan çiğ inek sütünden Hellim peynirleri üretilmiş ve +4±1 °C de 60 gün süreyle vakum ambalajda olgunlaştınlmıştır. Depolamanın 1., 15., 30., 45. ve 60. günlerinde Hellim peynirlerinin fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri saptanmıştır. Elde edilen sonuçlardan, sütün pıhtılaşma süresinin Hellim peynirinin randıman, kurumadde, yağ, kurumaddede yağ, protein, kurumaddede protein, tuz, kurumaddede tuz, toplam azot, suda çözünür azotlu madde, olgunlaşma derecesi, protein olmayan azotlu madde, proteoz-pepton azotu ile pıhtı sertliği değerleri (p0.05). Sütün pıhtılaşma süresinin, Hellim peynirinin yapı ile toplam duyusal puanlan (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS THE EFFECTS OF COAGULATION TIME OF MILK ON THE PROPERTIES OF HALLOUMİ CHEESE Ceren CADUN DEPARMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Year: 2004, Pages: 62 Jury : Prof. Dr. Mehmet GÜVEN : Prof. Dr. Osman TORUN : Assoc. Prof. Dr. Nuray SAHAN In this study, the effects of storage period and coagulation time on Halloumi cheese properties were investigated. İn this purpose, Halloumi cheese were produced from raw cow milk which was coagulated at 30, 40, 50 and 60 seconds and were ripend at +4±1 °C in vacuum package for 60 days. The physical, chemical and organoleptic properties of Halloumi cheeses were analyzed on 1st, 15th, 30th, 45th and öO^days of storage. From the results, it was found that the effect of milk coagulation time on yield, total solids, fat, fat in total solids, protein, protein in total solids, salt, salt in total solids, total nitrojen, water soluble nitrojen, ripening index, non-protein nitrojen, proteose-peptone nitrojen and curd firmness of Halloumi cheese were significant (p0.05). The effect of milk coagulation time on texture and total organoleptic points of Halloumi cheese were significant (p0.05).