Fırın çerçevesiz yan duvarların tasarımı ve transfer kalıp sistemlerinde imalatı
The design of oven side wall dies part and it's production on transfer dies
  1. Tez No: 151581
  2. Yazar: YÜCEL ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR TÜMKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
FIRIN ÇERÇEVESİZ YAN DUVARLARIN TASARIMI VE TRANSFER KALIP SİSTEMLERİNDE İMALATI ÖZET Uluslararası standartlara ve müşteri taleplerine göre bir sac metal parçasının şekillendirilmesi esnasında parça kalitesi kadar üretilecek parçanın maliyet ve ürün/saat oranı da büyük önem taşımaktadır. Beyaz eşya sektöründe yer alan bir çok sac metal parçasının üretilmesi için oldukça geniş bir çalışma mevcuttur. Bu kapsamda parçaların elde edilme yöntemlerinin değişiklik göstermesi hem maliyetler hem de kalite açısından önem taşımaktadır. Beyaz eşya sektöründe yer alan sac malzemelerinin üretimine ilişkili olarak sac metal kalıpçılığı konusu oldukça değişik şekillerde ilerlemiştir. Firmaların kalıpçılık alanına önem vererek kendi bünyesinde kalıphanelerin oluşturulması çalışmalarıyla devam etme zorunlulukları oluşmuştur. Her ne kadar firmalar kendi parçalarının üretilmesi için gerekli olan kalıpların firma bünyesinde yapılmasını sağlamaya çalışsa da (teknolojik bilgilerin başka firmalarca görülmemesi açısından) kalıpçılık konusunda tecrübenin büyük önem taşıdığı alanlarda kendisini göstermiş ülkelerin firmalarıyla çalışma zorunluluğundan kendilerini alamamaktadırlar. Ülkemizde de bu konuda çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Bu alanla ilgili olarak üniversitelerimiz bölümler açmakta ve bu konudaki eksiklikleri giderecek yaklaşımlarda bulunmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmada öncelikli olarak sac kalıpçılığının temel ilkelerinden bahsedilerek sac kalıpçılığı konusunda yapılmış çalışmalara yer verilecektir. Aynı zamanda kullanılan farklı sac malzemelerinin karakteristik özellikleriyle ilgili olarak yapılmış literatür araştırmalarının mevcut modelimizle kıyaslaması yapılacaktır. Fırın yan duvar parçasının transfer kalıp sistematiğinde üretimine ilişkili olarak kullanılan ekipmanların özellikleri, dört adet kalıptan oluşan fınn yan duvar kalıplarının sistematiklerini özetleyen çalışmaları ve aynı zamanda paslanmaz sac olarak da üretimi düşünülen parçanın gösterdiği farklı davranışları buna müteakip yaşanan tecrübelerle birlikte kalıplarda uygulanması zorunlu olan farklı yaklaşımlar sunulacaktır. Son olarak kalıpların CAD/CAM sistematiğinde hazırlık aşamalarının yer aldığı bir dizi çizim örnekleri ile birlikte transfer kalıp sisteminin tasaramının yapıldığı Urographies CAD/CAM programında yapılan çalışmalara yer verilerek tasarım aşamalarından örnekler verilecektir. xivBu yüksek lisans çalışmasında farklı karakteristikteki sac malzemelerinin aynı kalıpta gösterdiği farklı davranışları incelemek aynı zamanda optimum çözümü sağlamak için kalıplarda kullanılan farklı malzeme özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Aynca Arçelik A.Ş. içerisinde, transfer kalıp sistematiğinin kendi bünyesinde oluşturulmasına katkıda bulunarak tecrübelerin hayata geçirilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
THE DESSGN OF OVEN SIDE WALL DIES PART AMD IT'S PRODUCTION ON TRANSFER DIES SUMMARY During the formulation of a sheet metai, the cost and hour-production rate of the tool to be produced is as important as its quality in terms of international standards and customers' demands. A demonstration is conducted so as to produce a plenty of sheet metai tools, available in the white goods sector. In this respect, the difference between the methods to get the tools is significant not only for costing but also quality. Related to the production of sheet metal tools in white good sector, moulding of sheet metal has improved in different ways. The firms have to pay more attention on dies (forming) area and carry on conducting studies to constitute die house. Although the firms themselves try to get their own forms (dies) made to produce their own tools (they don't want the other firms to see the technological data), they cannot stop working with the firms of other countries which are good at the fields thai experience plays an important role. In our country, there are also lots of studies continue in this field. In a great of acceleration, in addition to this, our universities open different departments related to this field and try to find the ways to decrease the absences. In this paper (study), Initially we are going to mention about the basic principles of sheet metal dies and reflect the studies conducted in this field. Additionally, the comparison between literature reviews done related to characteristic of different sheet metal tools used and our model will be reflected. The different approach will be focused. For example; the characteristics of the elements used related to the production of oven side wall dies in the transfer dies systematic the studies summarising the systematic of the oven side wall dies consisting of four dies, different behaviours of the too! that is thought to be produced as a rustproof sheet and the approaches that has an obligatory to be implemented on the dies with different experiences. Finally some drawing examples that preparation steps take place in the CAD/CAM systematic of the dies are given. The studies done in the Urographies CAD/CAM programme on which transfer dies system is designed are exemplified. In this M.S. study, it is aimed to examine the different responses of sheet tools that have different characteristics in the same dies and to look through the features of different tools used in the dies to provide optimum solution. Besides, we help to provide transfer dies system with our own facilities in Arçelik. A.Ş. xvi