Interior design criteria for cruise ships
Yolcu gemilerinde iç mekan tasarım ölçütleri
  1. Tez No: 151608
  2. Yazar: SEVİL ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
YOLCU GEMİLERİNDE İÇ MEKAN TASARIM ÖLÇÜTLERİ ÖZET Yolcu gemileri çok uzun zamandan bu yana taşıma amaçlı olarak kullanılmakta. Geçmişte sadece taşıma ve özellikle göç amacıyla kullanılan yolcu gemileri günümüzde tatil amaçlı kullanılmakta. Yolcu gemileri deplasman tekneleri: Arşimend prensibine göre tasarlanan tekneler kategorisindedir. Linerlar zaman çizelgesine göre tek ve aynı rotada çalışan yolcu gemileridir. Artık pek kullanılmayan linerlar yerini ferry ve cruiselara bırakmıştır.Ferryler genellikle iki liman arası yolcu ve yük taşımaya yarayan araçlı gemilerdir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan cruise 1er ise tatil amaçlı kullanılan gemilerdir ve linerlar la kesin farkları bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı ise liner ve cruise sınırları içerisinde yolcu gemi iç mekan kurgusunu incelemektir. 1900 lerde başlayan ve hızla devam eden liner yapım ve kullanımı 30 larda yolculuk, turizm ve lüks kelimeleriyle özetlenebilir. Tarihte en çok tanınan liner lardan Titanic ve Queen Mary bu dönemdeki gemilerdendir. 40 1ar savaşta yüksek hızlarıyla savaş gemisi olarak kullanılan ve darbe alan gemilerin tamir ve yenilemesiyle geçti.Artık 50 lere gelindiğinde eski gemilerin yerini yeni gemiler almaya başladı ve yolcu gemi endüstrisi hızlanmaya başladı. 60 ve sonrasında ise linerlar yerini cruiselara bıraktı. 70 deki petrol kriziyle duraklama geçiren sektör 80 sonrası tekrar canlandı ve günümüzdeki yerini aldı. Yolcu gemisi tasarımı 80 li yılların sonunda tasarımcıların ilgisini çekmiştir. Tasarımın temel alanlarından sayılan mimarlıkla ilişkisi de o dönemlerde önem kazanmıştır.Eski liner larm iç mekan kurgusunda da mimarların çalıştığını düşünmek yanlış olmaz. Karasal yapılarla mekan içeriği açısından çok fazla farklılık bulunmayan yolcu gemilerinde zorunlu ölçü değişikliği değişik mekanlar tasarlama heyecanı yaratmaktadır. Teknolojik gelişmeler ve dönemsel tarzlar yolcu gemilerinde iç mekan tasarımını etkileyen faktörlerden en önemlileridir. Yolcu gemilerinde iç mekan kurgusunu irdeleyen ilk çalışma olan ve geliştirilebilecek bir kaynak olması hedeflenen bu tezde kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Yolcu gemilerinde dönemsel farklılıkları görmek ve tasarıma etkisini incelemek doğrultusunda kronolojik olarak belirli dönemlerden seçilmiş olan üç yolcu gemisini zaman, teknoloji, ve üsluplarına göre kıyaslanarak sonuçlara varılmıştır. Böylelikle mimarlarla devam eden yolcu gemi tasarımının ne boyutlarda olduğu belirlenerek geleceğe yönelik ihtiyaçlara değinilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
INTERIOR DESIGN CRITERIA FOR CRUISE SHIPS SUMMARY Passenger ships were used for transportation for so many years. The passenger ships that were used only for transportation and especially for immigration are used for holiday today. Passenger ships are in the category of displacement ships: the ships designed according to Archimedes principle. Liners sail on one and same route according to a timetable. The liners that are not used anymore, has substituted by ferries and cruises. Ferries are the ships that can carry vehicle, passenger and cargo between two ports. Cruises that are used generally are the ships for holidays and they do not have any definite differences between liners. The aim of this research is to study the interior design criteria of passenger ship in between the borders of liners and cruises. Building and usage of the liners, which starts from 1 900s, can be summarized with travel, tourism and luxury. The most well known liners Titanic and Queen Mary are from this period. 40s were passed with devastation and recovery of the damaged ships used in the war because of their high speed that was more than naval ships. Becoming to 50s the old ships were replaced by new ones and passenger ship industry started to gain speed. In the 60s and after the cruises substituted for the liners. The Passenger ship industry had pause with the petrol crisis in 70s and grew up after 80s and took its place. After 80s the designers had interested in cruise ship design. At that time, the relation between architecture that is one of the main branches of design got importance. It would not be wrong to think that the interior designers had worked for the old liners. The necessary changes in dimensions of the ships, which have not got so many differences, allow designing different pleasant designs. The technological developments and periodical styles are the two important factors that affect the interior design. The source study is used in this thesis, which is the first research that examines the interior design criteria of passenger ships, is aimed to be developed Through examining the affects of passenger ships to design and see the differences of the periods, three passengers' ships that are chosen according to the chronological periods had compared according to time, technology and style and brought to a conclusion. Thus the passenger ship design, continuing with the architects, has determined and the needs through the future has mentioned.