5-hetarilmetilenbarbitürik asid türevlerinin knoevenagel reaksiyonu ile sentezi
Synthesis of 5-hetarylmethylenebarbituric acid derivatives by knoevenagel reaction
- Tez No: 151656
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENİZ KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Heterohalkahlar ve türevleri, organik kimyanın oldukça hızlı gelişme gösteren ve gün geçtikçe önemini arttıran bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Halka üyesi olarak azot, kükürt ve oksijen gibi element atomlarından bir ya da daha fazla sayıda içeren heterohalkalı bileşikler, doğada yaygm bir şekilde bulunmakta olup, hem endüstrinin çeşitli alanlarında hem de tıpta kullamlmaktadniar. Gerçekleştirilen literatür araştırmaları sonucunda, bu tür bileşiklerin biyolojik aktiviteye sahip olmaları nedeniyle biyokimyasal ve farmakolojik araştırmalarda büyük ilgi gördükleri anlaşılmıştır. Bu nedenle, çalışma hem heterohalkalı bileşik sınıfına katkıda bulunmak hem de biyokimyasal ve farmakolojik araştırmalarda yararlı olabilecek yeni bileşiklerin sentezlenmesi amacıyla başlatılmıştır. Yapılan çalışmada 1,3-dimetilbarbitürik asid ve l,3-dietil-2-tiyobarbitürik asidin sırasıyla dört farklı heteroaromatik aldehid ile Knoevenagel kondenzasyon reaksiyonu sonucu yüksek bir verimle 5-hetarilmetilenbarbitürik asid türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapılan uhxaviyole, infrared, nükleer magnetik rezonans ve kütle spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Anahtar kelimeler : Biyolojik Aktivite, Knoevenagel Kondenzasyonu, Barbitürik Asid. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heterocyclic compounds and their derivatives constitute a branch of organic chemistry which develops quite rapidly and becomes more important day by day. Heterocyclic compounds containing one or more of the element atoms such as nitrogen, sulfur and oxygen, are commonly found in nature and used widely in various fields of industry and pharmaceutics. As a result of the data obtained from the literature investigations, it has been discovered that these compouns draw great attention in biochemical and pharmaceutical researches due to their biological activities. For this reason, this study was initiated both for contributing to the heterocyclic compound class and for synthesizing new compounds which may be useful in biochemical and pharmaceutical researches. In the study, 5-hetarylmemylenebarbituric acid derivatives were synthesized as a result of Knoevenagel condensation reaction of four different heteroaromatic aldehydes with 1,3-dimemylbarbituric acid and l,3-diemyl-2-tWobarbitaric acid, respectively, in a good yield. The structures of the synthesized compounds were clarified using ultraviolet, infrared, nuclear magnetic resonance and mass spectral data. Keywords : Biological activity, Knoevenagel Condensation, Barbituric Acid. Vll