Depremler ve Kayseri ili (merkez) Depremselliği
Earthquakes and seismic of Kayseri city (Center)
  1. Tez No: 151725
  2. Yazar: MEHMET İKİLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
IV DEPREMLER VE KAYSERİ İLİ (MERKEZ) DEPREMSELLİĞİ ÖZET Deprem hareketi altında, yapılarda meydana gelen hasara sebep olan en önemli faktörlerden birisi yerel zemin koşullarıdır. Yerel zeminlerin dinamik özellikleri zeminlerin deprem hareketi altındaki davranışını belirleyerek hasarda önemli rol oynamakta olup, dinamik özelliklerin bölgedeki değişimi de yapılarda farklı hasar seviyelerinde kendini göstererek önem arz etmektedir Bu yüzden özellikle sismik tehlikenin yüksek olduğu bölgelerde, deprem tasarım parametrelerinin ortaya konulmasında yerel zeminlerin dinamik özelliklerinin bölgedeki değişiminin değerlendirilmesi, hem deprem kuvvetlerine karşı yapı davranışının daha gerçekçi olarak analiz edilmesi hem de bir depremde oluşabilecek hasarın en aza indirgenmesi açısından yerel zemin özelliklerindeki değişimini değerlendirilerek, deprem kuvvetlerine karşı bina tasarım parametrelerini ortaya koymanın en iyi yollarından birisi mikrobölgeleme çalışmalarıdır. Bu çalışmada, Kayseri'nin merkez ilçelerinin zemin yapısını değerlendirmek amacı ile Erciyes Üniversitesi ve çeşitli şirketler tarafından yapılan geoteknik değerlendirme raporlarından yararlanılarak Kocasinan ve Melikgazi İlçele sınırlan içerisindeki mahalle bazında yerel zemin sınıfları belirlenmiş, deprem risk analizi yapılmış ve literatürdeki bağıntılar ile zemin büyütmesine göre mikrobölgeleme yapılmıştır. Ekler bölümünde Kayseri İli'ndeki mahalleler için yapılmış olan arazi deneylerinden S.P.T. ve sismik kırılma deney sonuçlan verilmiştir. Ayrıca Kayseri İl i' ne ait 1900-2004 yılları arasında aletsel dönem deprem kataloglarından elde edilmiş depremlerin listesi de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
EARTHQUAKES AND SEISMIC OF KAYSERİ CITY (CENTER) ABSTRACT The major factors affecting the vulnerability of engineering structures during earthquakes are structural properties, earthquake characteristics and local site conditions. On the contrary, the dynamic properties of geotechnical site conditions that can be very different due to changes in thickness and properties of soil layers, depth of bedrock and water table, can have more dominant influence on damage distributions. So, the investigation of the variation of dynamic properties of the local site conditions within a region has an important influence in order to mitigate an earthquake hazard. The best way to evaluate the variation of local site conditions within a region is to conduct a microzonation study. It makes connections between activities based on geographic proximity. Looking at data geographically, it suggests new insights and explanations for planning and design purposes. Its excellent facilities mentioned on database management and mapping operations allows us to appropriately use for microzonation study. In this study, geotechnical investigation repots prepared by Erciyes University and several companie have been used for the purpose of evaluating soil structure of central districts of Kayseri Kocasinan and Melikgazi districts have been divided into groups and streets of common soil categories, and geotecnical evaluations of each group has been done. In addition, estimates of earthquake intensities have been made relating return periods to magnitudes by means of suitable probability distributions. In appendices, results of S.P.T. and sismic break, which are one of the field experiments conducted for the districts in Kayseri, have been reported. In addition, lists 01 earthquake intensities obtained from the instrumental periodic earthquake catalogues from 1900 up to 2004 for Kayseri have been also presented.