Çelebili Köyü (Mersin) dolayının stratigrafisi ve demirkazık formasyonunun malzeme olarak değerlendirilmesi
Stratigraphy of Çelebili Village (Mersin) area and material potential of Demirkazık formation
  1. Tez No: 151730
  2. Yazar: ÖMÜR ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇELEBILI KOYU (MERSİN) DOLAYININ STRATİGRAFİSİ YE DEMİRKAZIK FORMASYONUNUN MALZEME OLARAKDEĞERLENDİRİLMESİÖmür ÇAM ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALİ Danışman : Prof. Dr. Cengiz YETİŞ Yıl: 2004, Sayfa: 53 Jüri : Prof. Dr. Cengiz YETİŞ Yrd.Doç.Dr. Altay ACAR Yrd. Doç. Dr. Ergiil YAŞAR Mersin ili, Merkez ilçe, Çelebili Köyü yaklaşık 3 km güneyinde Taşlı Tepe dolayında ve Mersin O 33 al paftası içerisinde yer alan bölgenin stratigrafik özellikleri incelenerek, belirtilen alanın 1 / 25 000 ölçekli detay jeoloji haritası hazırlanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda çalışma alanında başlıca 4 adet kaya stratigrafi birimi ayırtlanarak haritalanmıştır. Bölgede sığ denizel ve platform tipi karbonatlardan oluşan Üst Triyas - Jura - Kretase yaşlı Demirkazık formasyonu temeli oluşturmaktadır. Bu birim üzerine uyumsuz olarak gelen algli, mercanlı, ekinidli, lamellibranşlı, resifal nitelikli kireçtaşından oluşan Alt-Orta Miyosen yaşlı Karaisalı kireçtaşı bölgede gözlenen Tersiyer istifin tabanını oluşturur. Karaisalı kireçtaşı üzerine yer yer geçişli olarak bozca gri renkli şeyl-marn yapılışlı, Erken Miyosen yaşlı Güvenç formasyonu gelmektedir. İnceleme alanındaki en genç çökelimi temsil eden Kuvaterner yaşlı alüvyon ise üzerine geldiği tüm birimleri açısal uyumsuzlukla üzerlemektedir. Bu çalışma ile inceleme alanının stratigrafisi yanı sıra bölgede yer alan Demirkazık formasyonuna ait karbonatların fiziksel, mekanik ve agrega özellikleri incelenmiş olup birimin otoyol-karayolu üst yapı malzemesi, agrega, balast ve doğal yapı taşı olarak kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler : Stratigrafi, Tersiyer, Çelebili, Üst Triyas - Jura - Kretase, agrega.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms.C. THESIS STRATIGRAPHY OF THE ÇELEBILI VILLAGE (MERSİN) AREA AND [MATERIAL POTENTIAL OF DEMİRKAZIK FORMATION Ömür ÇAM DEPARTMENT OF GEOLOGICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Cengiz YETİŞ Year : 2004, Pages: 53 Jury : Prof. Dr. Cengiz YETİŞ : Yrd. Doç. Dr. Altay ACAR : Yrd. Doç. Dr. Ergül YAŞAR The detailed geological and stratigraphic features of the region around the Taşlı Tepe area, which is located approximately 3 km to the south of the Çelebili village of the Mersin, were studied and mapped on 1 / 25 000-scale topographic base maps of Mersin O 33 al topographical sheets. Four stratigraphical units have been distinguished and mapped in the investigated area. These units, from bottom to the top are Upper Triassic-Jurassic- Cretaceous aged Demirkazık formation, which form the base of all units and mainly comprises shallow marine and platform type carbonates, reefal character of Burdigaliyen-Langhiyen eged Karaisalı limestone, and Early - Middle Miocene aged fur reef character of Güvenç formation. The youngest sediments of the study area are Quaternary aged alluvium. Tertiary sequences, including Güvenç and Karaisalı formations cover the Upper Triassic-Jurassic-Cretaceous aged rock units with angular uncorformity and the youngest deposits of the area Quaternary alluviums cover all units with angular unconformity. Carbonates of the Demirkazık formation were also tested in the laboratory to identify its physical, mechanic and aggregate properties. Carbonates of the Demirkazık formation were also evaluated in the aspect of aggregates materials of contrete mixing, natural building stones, motorway, highway constructions and balast. Key words : Stratigraphy, Tertiary, Çelebili, Upper Triassic - Jurassic - Cretaceous, aggregates.