Cooling of cylindrical steels under different boundary conditions
Silindirik çeliklerin farklı sınır şartlarında soğutulması
  1. Tez No: 151814
  2. Yazar: ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
oz DOKTORA TEZİ SILINDIRIK ÇELİKLERİN FARKLI SINIR ŞARTLARINDA SOĞUTULMASI Alper YILMAZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALAC A Yıl: 2004, Sayfa: 203 Jüri : Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA Prof. Dr. Beşir ŞAHİN Prof. Dr. R. Tuğrul OĞULATA Prof. Dr. Ertuğrul BALTACIOĞLU Doç. Dr. Recep YURTAL Metalik malzemeler, özellikle çelikler, endüstride çeşitli ısıl işlem proseslerine tabi tutulurlar. Bu proseslerde soğuma zamanının hesap edilmesi gereklidir. Bu proseslerde, malzemelerin fiziksel özellikleri sıcaklıkla çok fazla değişmektedir. Geçici rejim ile ilgili diferansiyel denklemlerini çözerken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada, materyallerin gerekli fiziksel özellikleri literatürden temin edilmiş ve nümerik hesaplarda kullanılmak üzere eşitlikler haline getirilmiştir. Bu çalışmada, çeliğin soğumasında zorlanmış, doğal konveksiyon ve radyasyon gibi farklı sınır şartlan araştırılmış ve bu durumların proses üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. İlgili diferansiyel denklemler ve sınır şartlan için diskretizasyon eşitlikleri yazılmış ve bunlar iteratif olarak çözülmüştür. Nümerik hesaplamaların sonuçlan çeşitli çelikler için ayn ayn grafikler halinde gösterilmiştir. Keywords : Çelik, fiziksel özellik, zorlanmış konveksiyon, doğal konveksiyon, radyasyon II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS COOLING OF CYLINDRICAL STEELS UNDER DIFFERENT BOUNDARY CONDITIONS Alper YILMAZ DEPARTMENT OF MECHANICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA Year: 2004, Pages: 203 Jury : Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA Prof. Dr. Beşir ŞAHİN Prof. Dr. R. Tuğrul O?ULATA Prof. Dr. Ertuğrul BALTACIO?LU Assoc. Prof. Dr. Recep YURTAL Metallic materials, especially steels, are undertaken to different heat treatment processes in industry. For these processes, cooling times should be determined. However, physical properties of these materials depend very strongly on temperature, and therefore, variable physical properties should be taken into consideration while solving the governing differential equations for non-steady cases. In this study, the necessary physical properties of materials are gathered from literature and expressed as equations to use in the numerical calculations. Different boundary conditions, forced, free convection and radiation, in cooling of steel are investigated and influence of these differences are evaluated throuhout this work. Discretization equations are written for the governing differential equation and the boundary conditions and they are solved iteratively. The results from the numerical calculations are presented in the form of graphs for chosen steels. Keywords : Steel, physical property, forced convection, free convection, radiation