Cooling of metallic cylindrical materials under quenching conditions
Metalik silindirik malzemelerin su verme ile soğutma şartlarında soğutulması
- Tez No: 178349
 - Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 187
Özet
Metalik silindirik malzemeler endüstride çeşitli ısıl işlem proseslerine tabi tutulurlar. Bu bağlamda, malzemelerin soğutulması büyük öneme sahiptir. Birçok uygulamalarda, özellikle demir çelik sektöründe, yüksek sıcaklıktaki yüzeylerin soğutulmasında su kullanılır. Su verme ile soğutma çeliğin performansını iyileştirmek için önemli bir ısıl prosestir.Bu çalışmada, demir çelik üretimindeki ısı transferi işlemlerini tanımlamak için metalik silindirik malzemelerin sıcaklık dağılımları çeliğe su vermede ısı transferi sınır şartlarında nümerik metot kullanılarak incelenmiştir. Çelik bir silindirin soğutulması sırasındaki buharlaşma bölgeleri (zorlanmış konveksiyon, kabarcık buharlaşması ve film buharlaşması) araştırılmıştır. Nümerik hesaplamaların sonuçları seçilen çelikler için grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Metallic cylindrical materials are undertaken to different heat treatment processes in industry. Especially, cooling of materials is of great importance. In many applications water is used to cool high temperature surfaces, especially in iron and steel industry. Quenching is one of the important processes of heat treatment to improve the performance of steel.In this work, temperature profiles in metallic cylindrical materials under quenching boundary conditions are investigated theoretically using numerical methods to simulate the heat transfer process in iron and steel production. The different form of heat transfer regions (forced convection, nucleate boiling, and film boiling regions), for quenching phenomena by using a cylindrical bar are studied. The results from the numerical calculations are presented in the form of graphs for chosen steels.