Determination of nitrifying bacteria in a full-scale activated sludge system using fluorescent in situ hybridization (FISH) technique
Gerçek ölçekli aktif çamur tesisinde nitrifikasyon bakterilerinin floresanlı yerinde hibritleşme tekniği kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 152128
  2. Yazar: ÖZGE EYİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GERÇEK ÖLÇEKLİ AKTİF ÇAMUR TESİSİNDE NTTREBTKASYON BAKTERİLERİNİN FLORESANLI YERİNDE HİBRİTLEŞME TEKNİĞİ (FISH) KULLANILARAK BELİRLENMESİ ÖZET Son yıllara kadar biyolojik arıtma karbon giderimi üzerine yoğunlaşmıştı ancak yapılan çalışmalar sadece organik madde giderinünin yeterli olmadığını; besi maddelerinin de su kalitesi ve canlı sağlığı açısından önemli olduğunu gösterdi. Bu nedenle en sık kullanılan biyolojik arıtma sistemi olan aktif çamur, kabonlu maddeler yanında besi maddesi gidermek üzere yeniden düzenlendi. Deneyimler, arıtma sisteminin verimini sabit tutmak için sitemdeki mikroorganizma gruplarının iyi tanımlanmış olması gerektiğini göstermektedir. Bu amaçla, birçok mikrobiyolojik metod geliştirilmiş ve uzun zaman kullanılmıştır. Fakat, bu yöntemlerle elde edilen bilgiler yetersizdir. Çünkü, klasik mikrobiyolojik yöntemlerde genellikle mikroorganizmalann saf kültürlerinin elde edilmesi gereklidir. Özellikle nitrifikasyon bakterilerinin çoğalma sabitleri heterotrof organizmalara göre çok düşük olduğundan saf kültürlerini elde etmek zordur. 1950'lerde DNA ve RNA'nın yapısının çözümlenmesiyle klasik yöntemlerin dezavantajlarını ortadan kaldıran yeni moleküler yöntemler geliştirilmeye başlandı. Bu yöntemlerle, özellikle sistemdeki aktif mikroorganizmalar doğal ortamlarından kültive edilmeden tayin edilip, miktarı belirlenebilir. Özellikle hibridizasyon teknikleri, prosesten sorumlu mikroorganizma gruplarını belirleme ve sayımını yapmada kullanılmaktadır. Bu çalışmada, en başarılı hibridizasyon yöntemlerinden olan Floresanlı yerinde Hİbritleşme (FISH) yöntemi, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi nitrifikasyon reaktöründen alınan numune üzerinde uygulanmıştır. Bu numune üzerinde amonyağı ve nitriti oksitleyici bakteri grupları ayrı ayrı tanımlanmıştır. FISH ile elde edilen sonuçlar, amonyağı oksitleyicilerden Nitrosospira briensis, Nitrosovibrio tenuis, Nitrosolobus multiformis, Nitrosomoas europaea, Nitrosomoas eutropha, Nitrosococcus mobilis, Nitrosomoas C56; nitrit oksitleyicilerden Nitrobacter hamburgensis, Nitrobacter winogradskyi ve Nitrobacter.sp.'nin sistemde varolduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF NITRIFYING BACTERIA IN A FULL-SCALE ACTIVATED SLUDGE SYSTEM USING FLUORESCENT IN SITU HYBRIDIZATION (FISH) TECHNIQUE SUMMARY Biological wastewater treatment was focused on the carbon removal until recent years, but the studies showed that it is not sufficient to remove solely organic matter. Nutrients are also important for the quality of receiving water bodies and organisms' health. The most commonly used biological wastewater treatment system, activated sludge, is therefore, modified to remove nitrogen beside carbonaceous matter. Experiences indicate that microorganisms in activated sludge systems should be very well recognized to maintain the efficiency of the treatment systems. For this purpose, several microbiological methods were developed and used for a long time, but the information obtained by these methods, is not enough. Generally, these techniques require the cultivation of microorganisms to obtain pure cultures. Especially nitrifying bacteria is very difficult to obtain the pure cultures, because they have very low doubling times compared to heterotroph microorganisms. By solving the structure of deoxyribonucleic acid (DNA) and ribonucleic acid (RNA) in 1950's, new molecular tools are developed to overcome the disadvantages of classical microbiological techniques. First of all, by molecular methods, active microorganisms in treatment systems can be detected and enumerated. Secondly, the microorganisms should not be extracted from their natural habitat to be examined. Especially hybridization techniques are very useful to detect and quantify the responsible microorganisms in short times. In this study, one of the most successful molecular techniques, Fluorescent in situ Hybridization (FISH) technique is applied to the samples taken from nitrification reactor of Water and Sewerage Administration of Istanbul (ISKT), Pasakoy Advanced Wastewater Treatment Plant. Ammonia and nitrite oxidizing bacteria are determined by this technique. Results obtained by FISH showed that Nitrosospira briensis, Nitrosovibrio tenuis, Nitrosolobus multiformis, Nitrosomoas europaea, Nitrosomoas eutropha, Nitrosococcus mobilis, Nitrosomoas C56 as ammonia-oxidizing bacteria, and Nitrobacter hamburgensis, Nitrobacter winogradskyi ve Nitrobacter sp. as nitrite- oxidizing bacteria are present within the reactor treating nitrogen. XI