Shell ve AASHTO 93 yöntemlerindeki parametrelerin değişiminin sonuca etkisi
The effects of parameter's variation on shell and AASHTO 93 design methods
  1. Tez No: 152133
  2. Yazar: MUSTAFA BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET“Shell Ve AASHTO 93 Yöntemlerindeki Parametrelerin Değişiminin Sonuca Etkisi”başlığı altında dört bölüm olarak hazırlanan bu çalışmada esnek yol üstyapısının tasarımı yapılırken dikkate alınan parametrelerin değişimi incelenmiş ve etkileri araştırılmıştır. Birinci bölümde konu hakkında genel bilgiler verilerek bir giriş yapılmış konunun neden incelendiği hakkında bilgi verilmiştir.“Analitik Yöntemler”başlığını taşıyan ikinci bölümün girişinde bu yöntemin diğer yöntemlerden farkından ve yöntemdeki temel aşamalarından söz edilmiştir. Bu tip yöntemler için Shell Üstyapı Tasarım Yöntemi, örnek alınan yöntemin nasıl ortaya çıktığı hangi tasarım verilerinin dikkate alındığı ve yöntemi hangi bilgisayar programlarının desteklediği konu edilmiştir. Bölümün sonunda tasarım değişkenlerinin asfalt kaplama tabakası kalınlığını nasıl etkilediği incelenmiştir. Üçüncü bölümde“Analitik-Ampirik Yöntemler”e yer verilmiş ve örnek olarak AASHO yol testi sonuçlarından elde edilmiş AASHTO 93 ( Amerikan Devlet Karayolları ve Ulaştırma Görevlileri Birliği ) tasarım yöntemi incelenmiş ve bu yöntemde yer alan parametreler açıklanmıştır. AASHTO 93 yönteminde hata payını azaltmak için güvenilirlik ve standart sapmanın bir fonksiyonu olan Güvenilirlik Faktöründen, drenaj özelliklerini hesaba katmak için Drenaj Faktörü' nden, performansı etkileyen taban zemini şişmesi ve don kabarmasının oluşturduğu kayıplardan ve taban zemini Resilient (esneklik) modülden söz edilmiştir.. Üçüncü bölümün sonunda tasarımda kullanılan parametrelerin üstyapı sayısına etkisi ortaya konmuştur. Dördüncü bölüm çalışmanın sonuç kısmını içermektedir. Asfalt kaplama tabakasının kalınlığını etkileyen parametreler birbirleriyle karşılaştırılmış ve hangi tasarım parametresinin daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu parametreye neden daha fazla dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF PARAMETERS VARIATION ON SHELL AND AASHTO 93 DESIGN METHODS SUMMARY This study named“The Effect of Parameters Variation on Shell and AASHTO 93 Design Methods”has been prepared within 4 chapter and tried to investigate variation of parameters which are calculated to design flexible pavement and to discuss its effects. In the first chapter essential information are given about the subject and reasons of the investigations are determined. In the beginning of second chapter named“Analytical Methods”, basics of this method and its differences from the other methods are mentioned. Then, Shell Pavement Design Method and how this method has been aroused, according to considered design data and its supported software are mentioned. At the end of this section, how design variables effect on thickness of asphalt layer is investigated. In the third chapter took place“Analytical - Empirical Methods”, the method, its requirements and why it has been created are mentioned. Design method AASHTO (American Association of State Highway and Transportation Officials) which is get by road test results of AASHO (American Association of State Highway Officials) and its parameters also are mentioned in this chapter. To reduce error portion, reliability factor which is a function of reliability and standard deviation, drainage factor to consider drainage specifications, Roadbed Swelling and Frost Heave which influence performance and Roadbed Soil Resilient Modulus are mentioned in this chapter. At the end of the section, effects to pavement number of parameters which are used to dimension are revealed. Fourth and the last chapter are considered as the consequence section. In this section parameters which are effective on thickness of asphalt layer are compared and parameter which is the most effective is revealed. Finally, why we should be more careful to that parameter is determined.