Yüksek sıcaklığın beton üzerindeki etkileri
Impacts of high temperature on concrete
- Tez No: 152135
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
YÜKSEK SICAKLIĞIN BETON ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖZET Günümüzde halen yüksek sıcaklık etkilerinin sadece özel yapılar için tasarım aşamasında hesaba alınması büyük bir problemdir. Çünkü yüksek sıcaklık etkisi başlığı altında yangın etkisi de bulunmaktadır. Yangın etkisi de tüm yapılan etkileyecek bir durum olduğundan yapıların tasarımında bu durum hesaba katılmahdır. Projelendirme aşamasında yani elemanların boyuüandırılmasında bu etkinin göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Yüksek sıcaklığın betonarme yapı elemanları üzerindeki etkileri çeşitli °C değerleri için bilinmektedir. Önemli olan konu bu sıcaklık değerlerinin yapı elemanlarının boyutlarına ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak nasıl dağıldığının tespitidir. Çünkü projelendirme sırasında; eleman içersinde meydana gelecek sıcaklık dağılımı değerleri boyutlandırma için önemlidir. Yapılan bu çalışmada çeşitli betonarme yapı elemanları için ısı iletimi durumları incelenmiştir. Öncelikle ele alman yapı elemanları matematiksel olarak modellenmiştir. Daha sonra uygun sınır koşullan için özel çözümler elde edilmiştir. Hesaplar için perde, kolon, döşeme ve kiriş betonarme elemanlar kullamlmıştır. Perde elemanların iki yüzeyinden, kolon elemanların da dört yüzeyinden yüksek sıcaklık etkisine maruz kaldığı düşünülmüştür. Yine döşeme elemanlar için 6yi>öy2 olmak üzere; alt yüzeyinden 8yı ve üst yüzeyinden 6^2 sıcaklık değerinin tesir ettiği durumlar için çözümler yapılmıştır. Kiriş elemanlarda ise etkinin üç yüzeyden de tesir ettiği düşünülmüştür. Kullanılmak istenen beton cinsine göre; ısı iletimi katsayısı (k), özgül yoğunluk (p), özgül ısı (c) ve ısısal yayınım katsayılan (a) kullanılarak değişik yüksek sıcaklık değerleri için (°C) sonuçlar elde edilmiştir. Bulunan bu sonuçlar grafik tablolan haline getirilerek yapı elemanları içersindeki sıcaklık dağıumlan inceleomiştir. Yapılan bu incelemeler sonucunda betonarme yapı elemanlanndaki boyut artışının ve fiziksel özelliklerin iyüeştirilmesinin yangın dayanımı üzerindeki olumlu etkileri açıklanmıştır. xıu
Özet (Çeviri)
IMPACTS OF HIGH TEMPERATURE ON CONCRETE SUMMARY Today, it is a major problem to take the impacts of high temperature into consideration for only special constructions during the design phase. Because under the“impacts of high temperature”heading, the fire effect is covered as well. As the fire effect is a factor that impacts all constructions, it should be taken into account during the phase of designing constructions. It is very critical to consider such effect during the phase of projection, in other words during the phase of sizing the construction materials. The impacts of high temperature on reinforced concrete construction materials are known for various °C values. The vital point here is to establish how this range of temperature values breaks down by the dimensions and physical properties of the construction materials. Because during the projection phase, the temperature distribution values occurring in a specific construction material are very significant for the sizing process. In this study, the cases of heat transfer for various reinforced concrete construction materials have been investigated. First of all, the construction materials discussed have mathematically been modeled. Next, specific solutions for appropriate boundary conditions have been obtained. For the calculations, reinforced concrete construction materials such as sheetwall, column and slab have been employed. The sheetwall and column elements were presumed to have been exposed to the impact of high temperature from their two surfaces and four surfaces respectively. Again for the slab dements, taking 6yi > Qyz; special solutions for the cases, where the temperature value of 8yi is imposed from the lower surface and Qyz from the upper surface, have been developed. As to the beam elements, such impact was presumed to have been imposed from all the three surfaces. °C results have been obtained for various high temperature values, using the relevant heat transfer coefficient (k), specific density (p), specific heat (c) and heat diffusion coefficients (a) depending on the given type of concrete. The results derived have been compiled and transformed into graphical tables and temperature distributions in the construction materials have been studied. As a consequence of such studies, the positive effects of the elongation of reinforced concrete construction materials and the improvement of their physical properties on fire resistance have been described. xiv