Doğal gaz boru hattı inşaat şantiyelerinde iş güvenliği performansı ölçümü
Occupational safety performance measurement in construction sites of natural gas pipelines
  1. Tez No: 785000
  2. Yazar: AYŞE HÜMEYRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması ile doğal gaz boru hattı yapım işi inşaat şantiyelerinde iş sağlığı ve güvenliğine katkı sağlanması, şantiyelerin güvenlik performansının artırılması, kazaların önlenmesi, yaralanma ve ölümlerin önüne geçilmesi, maddi ve manevi kayıpların bertaraf edilmesine katkı sağlanmasına yönelik bir iş güvenliği performans ölçüm yönteminin önerilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda öncelikle bir doğal gaz boru hattı yapım işinde gerçekleştirilen inşaat aktiviteleri ve bunlara ilişkin detay bilgiler anlatılmıştır. Sonrasında, doğal gaz boru hattı yapım işi şantiyelerinin iş sağlığı ve güvenliği performansının ölçülmesine yönelik olarak toplam 15 faaliyet grubu altında literatürdeki dayanakları ile birlikte 278 adet iş sağlığı ve güvenliği maddesinden oluşan bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Bu kontrol listesinin şantiyelerde yapılacak gözlemlerde kullanılmasına ilişkin hususlar açıklanarak bu tez çalışması kapsamında bir şantiye güvenlik performans ölçüm yöntemi önerilmiştir. Son bölümde ise şantiyelerde asgari uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği kurallarını içeren ve 159 maddeden oluşan boru hattı yapım işi şantiye iş sağlığı ve güvenliği talimatı bu tez çalışmasının önerisi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to propose an occupational safety performance measurement method to contribute to occupational health and safety in natural gas pipeline construction sites, to improve safety performance of construction sites, to prevent accidents, to prevent injuries and deaths, and to contribute to the elimination of material and moral losses. In this context, first of all, a detailed information about construction activities to be carried out in a construction of natural gas pipeline was explained. Afterwards, a checklist of 278 occupational health and safety items including the referenced literature was created under 15 activity groups in order to measure the occupational health and safety performance of natural gas pipeline construction sites. The issues related to the use of this checklist in the observations to be made at the construction sites were explained and a safety performance measurement method was proposed within the scope of this thesis. In the last section, the site occupational health and safety instruction for the pipeline constructions consisting of 159 articles, including the minimum occupational health and safety rules at the construction sites, was presented as the proposal of this thesis.