Bir Osmanlı şehri Bursa'da şehir merkezi/Hanlar Bölgesi sorunsalı
The city center in Bursa: An ottoman city/the problematic of Hanlar District
  1. Tez No: 152174
  2. Yazar: KEREM KIRAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
BİR OSMANLI ŞEHRİ BURSA'DA ŞEHİR MERKEZİ / HANLAR BÖLGESİ SORUNSALI Özet Bu çalışmanın konusu, bir Osmanlı başkenti olan Bursa'nın kent merkezi, ve aynı zamanda dönemin önemli bir uluslar arası ticaret merkezi olan Hanlar Bölgesi 'nin, ne gibi sosyal, ekonomik ve siyasi koşullara bağlı olarak oluştuğunun, ne şekilde günümüze aktarıldığının incelenmesi, bu gün ve gelecek için ortaya bir kentsel kimlik konmasıdır. Birinci bölümde çalışmanın konusu, kapsamı ve amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde Osmanlı öncesi Bursa bölgesine ve Osmanlı Devleti'nin yapısına değinilerek, kentin oluşumunu hazırlayan koşullar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde tarihsel dönemler bağlamında Hanlar Bölgesi 'nin oluşumu ve Cumhuriyet' e kadar geçirdiği evreler işlenmiş, sosyal koşullarla mekan oluşumunun birbirine bağlanmasına çalışılmıştır. Dördüncü bölümde Bursa şehri bölgeler bazında incelenmiş, Hanlar Bölgesi bu bütün içerisinde yerine oturtulmuştur. Ardından Hanlar Bölgesi'nin kendisi ve bölgeyi oluşturan yapılar mekansal olarak incelenmiştir. Beşinci bölümde Bursa ve Hanlar Bölgesi ile ilgili yapılmış planlama ve kentsel tasarım çalışmaları incelenmiş, bu çalışmaların bölgeye etkileri ortaya konmuştur. Altıncı bölümde Bursa kent merkezi ve Hanlar Bölgesi ile ilgili koruma çalışmaları incelenmiş, bu çalışmaların çeşitli girdileri, sorunları ve olası çözüm yollan tartışılmıştır. Yedinci bölümde ise önceki bölümlerde yapılan çalışmalar ışığında, çağdaş Bursa kentinde Hanlar Bölgesi'nin kimliğinin ve rolünün ne olduğu ve gelecekte ne olabileceği ortaya konmuştur. vm
Özet (Çeviri)
THE CITY CENTER IN BURSA: AN OTTOMAN CITY / THE PROBLEMATIC OF HANLAR DISTRICT Summary The subject of this study is the exploration of Hanlar District, the city center of a former Ottoman capital, and also an international commercial center. Social, economic and political condititonas that affected its formation and its evolution are explored to define an urban identity for present and future. In the first chapter, the subject, the contents and the purpose of th study are explained. In the second chapter, Bursa region before Ottoman period an the structure of Ottoman State are explained in order to understand the conditions that formd the city. In the third chapter, as historical periods, the formation and changes of Hanlar District in Ottoman era are studied. Social conditions and spatial transformations are related. In the fourth chapter, the city of Bursa is explored by districts and the center's place in this integrity is explained. After that, Hanlar District itself and the buildings within are observed as urban spaces. In the fifth chapter, urban planning and urban design processes of Bursa and Hanlar District are observed, their effects in the region are explained. In the sixth chapter, the preservation projects for Bursa city center and Hanlar District are observed. Different inputs of these studies, problems and potential solutions are discussed. In the seventh chapter, an urban identity based on the studies of precedent chapters for Hanlar District is defined. Its role in the contemporary city of Bursa is discussed. IX