İstanbul ilindeki beş yıldızlı zincir otellerinin aydınlatma tasarım standartları üzerine bir araştırma
The research for lighting design standarts of five star chain hotels in İstanbul
- Tez No: 152175
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞENER KÜÇÜKDOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İSTANBUL İLİNDEKİ BEŞ YILDIZLI ZİNCİR OTELLERİNİN AYDINLATMA TASARIM STANDARTLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Standart kavramı, günümüzde, tüm sektörler için marka ve kimlik arayışı endişesi ile gündeme gelmiştir. Dünyanın neresinde olursa olsun diğerlerinden ayırt edilebilme endişesi ile ortaya çıkan bu standartlar; hem varolan markanın diğerlerinden ayni edilebilmesini hem de kendi içlerinde işleyiş kolaylığı ve sistem bütünlüğü geliştirilmesini sağlamaktadır. Otellerin genel yapısı ve dekorasyonu kapsamına da yansıyan bu standartlaşma kavramı kısa sürede ve tüm dünyada yaygınlaşarak zincir otel konseptini oluşturmuştur. Zincir otellerde, özellikle mimari tasarımı içine alan bu kavram, otel mimarisinden bağımsız düşünülmemesi gereken aydınlatma tasarımına da buna paralel olarak yansımıştır. İstanbul ilindeki beş yıldızlı şehir otellerinin aydınlatma standartları araştırması olarak ele alman çalışmanın ilk bölümünde tezin kapsamı, ele almış yöntemleri ile ulaşılmak istenen hedef kısaca anlatılmıştır. ikinci bölümde, turizm yapılan kavramı ve sınıfları ele alınarak, sınıflandırma esasları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, turizm yapılan smıflandrnlmasmda anlatılan otel kavramı, bu bölümde irdelenerek, farklı sınıflandırma tipleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu farklı sınıflandırma tiplerinin içinde, niteliklerine göre smıflandrrmamn ülkemizde esas alındığı belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, niteliklerine göre sınıflandırma kapsamında bilgi verilen beş yıldızlı otel kavramı incelenmiş, ve bu otele ait mekanların sahip olması gereken temel tasarım kararlan ve kullanıcı gereksinmeleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, temel yapma aydınlatma tasarım ilkeleri hakkında bilgi verilerek, mekanlarda aydınlatma tasarımından beklenen nitelik ve nicelikler anlatılmıştır. Beş yıldızlı bir otelde aydınlatma tasarımından beklenen nitelik ve nicelikler, aydınlatma sistemindeki teknolojik gelişmeler çeşitli örneklerle açıklanmış ve otel tasarım konseptindeki yenilikler anlatılarak, otel aydınlatma tasarımı üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Altıncı bölümde, İstanbul ilindeki bazı beş yıldızlı şehir otellerinde yerinde incelemeler ve yetkili kişilerle çeşitli görüşmeler yaparak, bu otellere ait mevcut standartlar, standartların uygulama alanlan, aydınlatma sistemindeki yeniliklerin uygulanma oram gibi bilgiler edinilerek, herbir otel için veri tablolan oluşturulmuştur. Yedinci bölümde, beş yıldızlı otellerdeki aydınlatma tasanrmndaki standartlaşmanın ancak, otel yapım ve tasarım aşamasından itibaren aydınlatma tasarımcısı ve mimarın ortak çalışması sonucunda ve aydınlatma sistemindeki yeniliklerin ve enerji tasarruflu sistemlerin uygulandığı ölçüde başanlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. ıxBu standartlaşmanın, ülkemizdeki resmi kurum ve kuruluşlar tarafindan yönetmelikler hazırlanıp, denetim mekanizmaları geliştirilmesi sayesinde, ulusal düzeye yaygınlaştırılması ve böylelikle ikinci bölümde belirtilen diğer turizm yapılarında da gerekli psikolojik ve fizyolojik konfor koşullarının sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH FOR LIGHTING DESIGN STANDARDS OF FIVE STAR CHAIN HOTELS IN ISTANBUL SUMMARY The concept of 'standard' has come into agenda recently as a result of need for identity and brands. These standards have come into - for the need of being different from others wherever it is located. Besides this, for easiness of use and for the consistency of the whole system. This idea of standardization had a great effect on the creation of the new hotel concept and the chain hotels have spread all over the world. The notion of standards has an inevitable reflection on the decoration and interior design and of course the lighting design as an important part of the design process. As a research on lighting design standards of five star city hotels in Istanbul, in the first chapter what this thesis contain, which paths were followed and what the intent were told briefly. In the second chapter, the concept of tourism establishments and categories were taken into concern and the information was given for the classification norms. In the third chapter, the concept of hotel as a tourism establishment and the search on different categorization types were the focal points and it is stated that in these different categorization types, in our country, categorising by the quality is prefered. In the fourth chapter, the norms of the hotels categorised by quality were taken into concern and the basic design principles of these hotels and their interior spaces and the needs of the customers were stated clearly. In the fifth chapter, by giving information about the use of artificial lighting principles, the expectations of the quantity and the quality of light in interior spaces were identified. The need and expectations of lighting in a five star hotel, the technological developments on lighting design and the new concepts and trends in hotel lighting design were stated and the effects of these on hotel design were told, m the final part of the chapter all these properties were evaluated on the present hotel examples. In the sixth chapter the informations about the present standards, and their practising proportions were stated according to the research on Istanbul's five star hotels and dialogs with the authorised persons. In the finalisation a comparison and a result table was constructed. In the seventh chapter, it is identified that the success of the lighting design standardisation in five star hotels is due to both the coordinated work of the architect and lighting designer from the first step of design process and the use of new technologies in lighting industry and energy efficiency systems. xiFinally it is suggested that, the concept of standardisation has to become widespread in the national arena by the regulations prepared by the legal establishments and foundations and by the construction of a related control mechanism. Also it is suggested that necessary psychological and physical comfort conditions have to be provided in the other tourism establishments mentioned in the second chapter. Xll