Proje risk analizinde bulanık analitik hiyerarşi prosesinin kullanılması
Project risk analysis using fuzzy analytic hierarchy process
  1. Tez No: 152221
  2. Yazar: FATİH TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET PROJE RİSK ANALİZİNDE BULANIK ANALİTİK HİYERARŞİ PROSESİNİN KULLANILMASI Bu çalışmada, organizasyonların stratejik hedeflerini gerçekleştirmede en sık kullandıkları araçlardan biri olan projelerin başarısını belirleyen başlıca faktörlerden biri olan proje risk yönetimi sürecinden hareketle, proje risk analizi konusu ele alınmıştır. Literatürde yer alan proje risklerinin analizinde en fazla kullanılan yöntem ve teknikler verilmiştir. Bu yöntem ve teknikler, çok boyutlu olan proje risklerinin sadece zaman, maliyet ve kalite gibi tek bir risk boyutuna göre analizine imkan vermektedir ve projenin bütünsel olarak riskin tüm boyutlarını içerecek şekilde risk derecesinin belirlenmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, herhangi bir projenin risk derecesinin belirlenmesi için uygun ve pratik bir araç olarak bulanık çok ölçütlü bir karar verme yöntemi olan bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi önerilmiştir. Böylece, proje risk analizinden eksik ve belirsiz bilgi altında daha güvenilir sonuçlar elde etmek amaçlanmıştır. Çalışmada çeşitli bulanık AHP yaklaşımlarına ve literatürde yer alan farklı uygulamalarına yer verilmiştir. Önerilen yöntemde Chang'm bulanık AHP yaklaşımı kullanılmış ve yöntemin nasıl kullanılacağı bir bilişim teknolojileri (BT) projesinin risk analizine uygulanarak gösterilmiştir. İlk olarak risk faktörlerinden ve risk derecelerinden oluşan hiyerarşi oluşturularak problem yapılandırılmıştır. Daha sonra konuyla ilgili uzmanlar dilsel değişkenler kullanarak değerlendirme yapmışlardır. Bu değerlendirmeler sonucunda elde edilen ikili karşılaştırma matrislerinde üçgensel bulanık bulanık sayılar kullanılarak risk faktörlerinin ve risk derecelerinin ağırlıkları elde edilmiştir. Uygulamanın sonucuna göre incelenen BT projesinin risk derecesi yüksek çıkmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY PROJECT RISK ANALYSIS USING FUZZY ANALYTIC HIERARCHY PROCESS Projects are critical to the realization of performing organization's strategies. Each project contains some degree of risk and it is required to be aware of these risks and to develop the necessary responses to get the desired level of project success. Management of project risks is one of the main determinants of project success. The most frequently used traditional project risk analysis methods and techniques are insufficient in evaluating the riskiness of a project. Since projects' risks are multi dimensional, they must be evaluated by using one of the multi-attribute decision making methods. The aim of this study is to provide an analytic tool to analyze the project risks under incomplete and vague information. Fuzzy analytic hierarchy process (AHP) as a suitable and practical way of evaluating project risks based on the heuristic knowledge of experts is proposed as a new approach in project risk analysis. There are many fuzzy AHP methods proposed by various authors which have been applied in different areas. In this study Chang's fuzzy AHP method is used to evaluate the riskiness of an information technology (IT) project of a Turkish firm. The means of the triangular fuzzy numbers produced by the IT experts for each comparison are used in the pairwise comparison matrices. The result of the application shows that the riskiness of the handled IT project is high.