Fractional fields and its applications
Kesirli alanlar ve uygulamaları
  1. Tez No: 830644
  2. Yazar: KAZIM GÖKHAN ATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kuantum mekaniğinde yerel olmamanın etkisini araştırmak ve kuantize alanlar teorisine kesirli bir yaklaşım önermektir. Bunu başar-mak için, kesirli matematiğin yerel olmayan integral ve türev operatörlerine sahip olması nedeniyle kuantum alanları teorisini genişletmek için kesirli matematik kullanılmıştır. Ayrıca kuantum dolaşıklığı problemi, kuantum mekaniğindeki yerel olmama sorununun daha iyi anlaşılması için ela alınmış ve yerel olmayan etkiler için ölçülebilir tahminlerde bulunulmuştur. Kuantum alan teorisinde temel bir araç olarak hizmet etmek üzere genelleştirilmiş olan kuantum mekaniksel harmonik salınıcılar ile birlikte kesirli bir yaratma ve yok etme operatörü de önerilmiştir. Bu nedenle, bir harmonik salınıcı için dalga fonksiyonu ve enerji özdeğeri, dalga fonksiyonu üzerindeki yerel olmayan etkilerin etkisine karşılık gelen kesirli tü¬rev mertebesine göre elde edilmiştir. Lagrangian yoğunluğu bir alan teorisinin geliştirilmesi için başlangıç noktası olarak hizmet ettiğinden, kesirli Lagrangian formalizmi de sunulmuştur. Ayrıca, kesirli alan operatörlerini kuantum mekaniksel hale getirmek için Caputo kesirli türevi cinsinden eşit zamanlı komütatör bağıntıları geliştirilmiştir. Sonuç olarak, kesirli alanları kuantize etmek için bir şema sunulmuş ve yöntemin genel yönleri kütleli skaler alanlar teorisi kullanılarak gösterilmiştir. Kuantum alan teorisinde yerel olmayan etkileri araştırmak için Einstein katsayıları kesirli hesap çerçevesinde ele alınmıştır. Einstein katsayıları, fotonların her bir enerji modunu kesirli kuantize harmonik salınıcılar olarak düşünerek elde edilmiştir. Standart formalizme uygun olarak, bu yaklaşım kuantum alan teorisinin başarılı bir şekilde genelleştirilmesine yol açtığı görülmüştür. Bu nedenle, geleneksel matematiksel formalizme yerel olmamayı ekleyerek kuantum alan teorisi için umut verici bir konsept geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to provide a more comprehensive understanding of quantum phenomena, this study investigates the effects of nonlocality in quantum theory and proposes a fractional approach to quantum field theory. To accomplish this, we incorporated fractional calculus as a means of broadening the theory of quantum fields, since fractional calculus has nonlocal integrals and derivatives. The role of quantum entanglement in understanding nonlocality in quantum mechanics is also discussed. Additionally, a fractional creation and annihilation operator, as well as a harmonic oscillator having been generalized to serve as an essential instrument in quantum field theory, have been introduced. In this way, the wave function and the energy eigenvalue of a harmonic oscillator are obtained based on the order of fractional derivative, which represents the influence of nonlocal effects on the wave function. The fractional Lagrangian formalism has also been presented, since the Lagrangian density is used as a starting point for developing of a field theory. Furthermore, equal time commutators have been developed for fractional field operators, in terms of the Caputo fractional derivative, in order to make them quantum mechanical. Consequently, a programme for quantization of fractional fields is presented and the theory of massive scalar fields is used as an illustration of general aspects of this method for quantizing fractional fields. It is within the framework of fractional calculus that Einstein coefficients are considered in order to examine nonlocality in quantum field theory. We obtain Einstein coefficients by considering each energy mode of photons as fractional quantized harmonic oscillators. In accordance with the standard formalism, this approach led to an accomplished generalization of quantum field theory. In this respect, we developed a novel concept for a quantum field theory that was based on the introduction of nonlocality into conventional mathematical formulations.