Çağdaş kentsel tasarım paradigmaları, yeni kavramlar ve kentteki yansımaları
Contemporary urban design paradigms, new concepts and their reflections in the city
  1. Tez No: 152253
  2. Yazar: NUR ULUSHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÇAĞDAŞ KENTSEL TASARIM PARADİGMALARI, YENİ KAVRAMLAR VE KENTTEKİ YANSIMALARI ÖZET Kentsel tasarım kavramı; farklı disiplinlerin ilgi alanında olması nedeniyle farklı ideolojiler barındıran, tanımının ve kapsamının hala tartışıldığı bir kavramdır. Özellikle 20. yüzyılın ortalarından itibaren konuyla ilgili pek çok fikir ortaya koyulmuş, kuramsal yaklaşımlar belirli kriterlere göre sınıflandırılmıştır. Günümüzde ise üç yeni yaklaşım olan günlük kentsellik, yeni şehircilik ve post-strüktürel yaklaşımlar çerçevesinde kentsel tasarım kuramları tartışılmaktadır. Günümüzde, değişen yaşam koşulları, gelişen teknoloji, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik değişimler gibi sebepler dolayısıyla içinde yaşadığımız kentler büyük dönüşümlere sahne olmakta, kentlerin 21. yüzyıla adapte olabilmesi için büyük ölçekte kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirilmektedir. Kuramlara temellenen ve genellikle uzun vadeli düşünülen bu projelerin hayata geçirilebilmesi için kentsel tasarımın sürecine ilişkin yapılanmanın netlik kazanması bir zorunluluktur. Ancak bu sayede kuramsal yaklaşımların uygulamaya dönüştürülebilmesi mümkün olabilecektir. Pek çok gelişmiş ülkede, bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirilmiş, gerekli yasalar çıkartılmış, kentsel tasarımın sürecine ilişkin kuramsal ve kurumsal yapılanma oluşturulmuştur. Dolayısıyla kentsel dönüşümlerde başarılı sonuçlar elde edilebilmiştir. Ülkemizde ise konuyla ilgili çalışmaların azlığı ve organizasyonel yapı eksikliğinden dolayı henüz olması gereken düzeyde ilerleme kaydedilememiştir. Bu hedefe ulaşabilmek için; öncelikle kentsel tasarım kavram ve kuram olarak bir zemine oturtulmalı, gelişmiş ülkelerdeki örneklerden ve yapılan çalışmalardan da yararlanarak uygulamaya dönük kurumsal yapılanma oluşturulmalıdır. Bu amaç doğrultusunda; 1. bölümde; kentsel tasarım, kavram olarak ele alınmıştır. Kentsel tasarımın tanımı yapılmış, 1960'lardan günümüze dek gelişimi incelenmiş ve bu süre içinde önemli kuramsal çalışmalara imza atmış kişiler ve fikirleri hakkında bilgi verilmiştir. Kentsel tasarımın estetik ve sosyo - kültürel boyutlarına değinilmiş, çağdaş kentsel tasarım yaklaşımları incelenmiştir. 2. bölümde; yeni yüzyılda kentlerimizdeki dönüşümler örneklerle ele alınmış, ortaya çıkan yeni kavramlar ve bu kavramların kentteki yansımaları irdelenmiş, uygulamaların genel niteliksel ve niceliksel değerlendirmesinden sonra son yıllarda farklı ülkelerdeki kentsel dönüşüm projeleri incelenmiştir. 3. bölümde; ilk iki bölüm sonucu elde edilen bilgilerin de yardımıyla, kentsel tasarımda teori ve pratik arasındaki boşluklara değinilmiştir. Kuram ve uygulamada farklılaşan alanların sebepleri ve bu farklılaşmanın ne şekilde giderilebileceği üzerinde durulmuştur. 4. bölümde; genel sonuçlara değinilmiş, değerlendirme ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
CONTEMPORARY URBAN DESIGN PARADIGMS, NEW CONCEPTS AND THEIR REFLECTIONS IN THE CITY SUMMARY Urban design is a notion consisting of different ideologies due to its interdisciplinary structure, and its definition and content are still being argued. Especially from the beginning of the second half of 20th century, plenty of ideas are put forward, theoretical approaches are classified according to certain criterias. Nowadays, urban design approaches are being considered around the frame of three new approaches that are everyday urbanism, new urbanism and post-structural urbanism. As a result of changing life styles, improving technology, social, cultural, economic and politic changes, the cities we live in are the stages of big transformations, and urban revitalization projects in big scales are being implemented in order to adapt to the 21st century. For the realization of these projects that are based on theories and thought for a long time period, it is an obligation to set the structuring of urban design process clear. If only so, the theoric approaches may be turned into realization. In many of the developed countries, lots of work have been done in this direction, the necessary policies are prepared, the theoric and institutional structuring of the urban design process is formed. However, in our country, the aimed progress has not gained due to the inefficient work about the subject and the lack of organizational structure. In order to reach the goal, first of all, urban design should be clearly set as a concept and as a theory, and then making use of the examples and practices done in developed countries, the institutional structuring towards practice should be formed. In this direction; In the 1st Chapter; urban design is taken as a concept. It is defined and its development from the 1960's to now is researched. In this period, the theoricians having important ideas are mentioned. The socio - cultural and aesthetic dimensions of urban design are studied and the contemporary urban design approaches are researched. In the 2nd Chapter; the transformations of the cities in the new century are studied with the examples, the new concepts and their reflections in the city are mentioned, after the general evaluation of practices, the urban revitalization projects in different countries in the recent years are researched. In the 3rd Chapter; with the help of the knowledge gained from the first two chapters, the gap between urban design theory and practice is researched. The reasons of the areas with differences in theory and practice, and the ways for the remove of this differentiation are mentioned. In the 4th Chapter; the general results are given, evaluations and suggestions are made. XI