İnşaat proje yönetim sistemi uygulama yeterliliğini belirleme modeli ve bir uygulama örneği
Construction project management system model for determining application adequacy and a sample application
  1. Tez No: 152302
  2. Yazar: ZELAL RUKEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
İNŞAAT PROJE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA YETERLİLİĞİNİ BELİRLEME MODELİ VE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ ÖZET Proje, mal sahibinin zihninde canlandırdığı resmin, kendisine fiziksel olarak teslim edilmesine kadar geçen süreçtir. Ekonomik koşulların zorlaşması ve projelerin ölçeklerinin ve karmaşıklığının artmasıyla birlikte, bu süreçte, inşaat metotları, tasarımın güvenliği, çevresel etkiler ve yasal zorunluluklarm önemi giderek belirginleşmektedir. Kaynakların, planlama ve kontrolünün yönetsel bir ekip çalışmasıyla yerine getirilmesi, bugünün gittikçe kompleksleşen projelerinin zor ve karmaşık yönetim sorumluluklarının üstesinden başarıyla gelinebilmesi için öncelikli ve zorunlu bir durumdadır. İnşaat yönetimine özgün sorunların, nasıl ele alınıp çözülebileceğinin anahtarlarını veren“İnşaat Proje Yönetim Sistemi”, artık sektörde varlıklarını sürdürmeyi ve başarılı projelere imza atmayı hedefleyen firmalar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Yazar, bu çalışmada sektör için zorunluluk haline gelen İnşaat Proje Yönetim Sistemi' nin, sektörde yer alan firmalarda uygulama yeterliliğini belirlemek üzere bir model geliştirmiş ve inşaat sektöründe edindiği tecrübelere dayanarak, modeli bir inşaat firmasında uygulayarak örneklemiştir. Yapılan çalışma, yazarın yüksek lisans eğitiminden edindiği teorik bilgiyle, çalıştığı süre zarfında edindiği iş tecrübesinin verdiği pratik bilginin bir sentezidir. Bu anlamda geliştirilen amprik metot, uygulamayla teoriyi birleştirme çabasının bir ürünüdür. Geliştirilen modelde, 1993 yılında ABD İnşaat Yöneticileri Birliği' nce (CMAA) hazırlanmış olan“Standard Construction Management Services And Practice”ve 2002 yılında“İnşaat (Proje) Yönetiminin Hizmet Ve Uygulama Standardı”adıyla ülkemizde yayımlanan Türkçe çevirisi, bu çalışmada temel değerlendirme kriteri olarak ele alınmıştır. İnşaat (Proje) Yönetiminin Hizmet Ve Uygulama Standardı' nda, bir başlangıç ve bir bitiş tarihiyle sınırlanan proje süreci, inşaat projelerinin genel ilerleme yapışma göre belirlenmiş, birbirini takip eden 5 proje evresinde ve yönetsel 6 temel işlev kategorisinde değerlendirilmiştir. Kategorilerin gereklilikleri, her bir proje evresinde ayrı ayrı uygulanarak, bütünleşik proje yönetimi uygulama sistemi oluşturulmaktadır. Söz konusu evreler; Ön Tasarım Evresi, Tasarım evresi, İhale ve Satın Alma Evresi, Yapım Evresi ve Yapım Sonrası Evre'dir. Temel işlev kategorileri ise, Genel Proje Yönetimi, Maliyet Yönetimi, Süre Yönetimi, Kalite Yönetimi, Sözleşme Uygulaması ve İş Güvenliği Yönetimi' dir. Geliştirilen, inşaat proje yönetim sisteminin uygulama yeterliliğini belirleme modelinde, firmaların, her bir proje evresinde ilgili kategorilerin gerekliliklerinin ne ıxölçüde uyguladıkları irdelenerek, değerlendirilen inşaat firmalarının, inşaat proje yönetim sistemi açısından bulundukları durumun ortaya konulması, firmanın, inşaat proje yönetim uygulamaları açısından yetersiz kaldığı alanların belirlenmesi ve bu şekilde firmaların, inşaat proje yönetim sistemi açısından sayısal olarak objektif bir kriterde değerlendirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
CONSTRUCTION PROJECT MANAGEMENT SYSTEM MODEL FOR DETERMINING APPLICATION ADEQUACY AND A SAMPLE APPLICATION SUMMARY The project is the stage beginning from the animation of the picture in the mind of the owner up to the time when it is physically delivered to him. Along with the economic conditions getting more difficult and with the increase in the scale and complexity of the projects, the significance of construction methods, of the security of the designs, of environmental effects and legal obligations become clearer in this stage. The realization of the resources, planning and control through the working of a management crew is a precedent and an indispensable state in order to successfully overcome the difficult and complex management responsibilities of today's projects which are getting more and more complicated.“Construction Project Management System”which provides the keys to management in considering and solving the problems specific to construction, has now become a must for the firms which aim to survive in the sector and sign successful projects. The writer has, in this study, developed a model to designate the practical adequacy of the Construction Project Management System, which has become a must for the sector, in the firms that take place in the sector and relying on her experiences in the construction sector has illustrated the model by applying it in a construction firm. This study is a synthesis of the theoretical knowledge the writer has acquired during her master education and the practical knowledge she has got from her experiences at work, which she practiced during the time she worked. An empirical method developed in this context is a product of the effort to join the practice and the theory. In the model developed,“Standard Construction Management Services and Practice”which was prepared by the Construction Managers Association of America (CMAA) in 1993 and its Turkish adaptation published in our country in 2002 have been considered as the fundamental criteria for evaluation in this study. The process of the project in the Standard Construction Management Service and Practice, limited by a beginning and an ending date has been evaluated by 5 phases of project following one another and by 6 fundamental function categories determined as per the general progress structure of construction projects. The prerequisites of the categories constitute the complementary project management application system through being applied within every phase of the project separately. The phases are: Pre-design phase, Design phase, Bid and Award phase, Construction phase and Post-construction phase. The fundamental function categories are, General Project Management, Cost Management, Time Management, Quality Management, Construction Administration and Labor Safety Management. In the developed model which determines the application adequacy of the construction project management system, by investigating thoroughly the extent the XIfirms have applied the obligations of the relative categories in every phase of the project, bringing forth the state of the evaluated construction firms with respect to the project management system, determining the areas in which the firms are inadequate with respect to applications of project management and thus the evaluation of the firms by numerical objective criteria from the point of view of the construction project management system was provided. xii