İstanbul imajını algılamaya yönelik bir oyun denemesi
A game approach on the perception of the image of İstanbul
  1. Tez No: 152306
  2. Yazar: GÜLÇİN ÇUHACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Istanbul îmajini algilamaya yönelIk bîr oyun denemesi ÖZET Kent, fiziksel ve doğal alanların insan tarafından biçimlendirildiği ve sınırlandığı bir yapıdır. Tarih içerisinde gelişen, içinde bulunduğu çağın niteliklerine göre değişen ve dönüşen canlı bir organizmadır. Kenti az müdahale edilmiş doğal alanlardan ayıran belli ekonomik, sosyal, kültürel ve fiziksel bileşenler vardır. Bu bileşenler kent ve çevre kavramlarının sınırladıkları alanlar doğrultusunda değişkenlik gösterir. Çevre; birey merkezli oluşan farklı boyutlardaki alanlar olarak ayrışırken, kent; bu alanlann bazılarını kapsamakta ve sınırlandırmaktadır. Kent, içinde yaşayan birey için birçok işaret ve mesaj içerir. Bireyin davranışları, içinde yaşadığı çevreye bağlı olarak biçimlenir. Bu düşüncenin temeli kent ve kentli etkileşiminde yatmaktadır. Kent insanı, insan da kenti değiştirme ve dönüştürme gücüne sahiptir. Bu etkileşim ve bunun doğurduğu iletişim bireyin kente dair bilgisi ve bilinci doğrultusunda az ya da çok, olumlu ya da olumsuz olarak gelişmektedir. İnsan, yaşamı boyunca deneyimleriyle bulunduğu çevreye dair zihninde görsel, işitsel, dokusal kısacası tüm duyularına seslenen izlenimler oluşturur. Bunlardan en baskın olanı görsel izlenimlerdir. Bu görsel izlenimler zamanla bireyin zihninde bir resim oluşturur, insandan insana, belli kriterler doğrultusunda değişebilecek bu resim, kentin mevcut fiziksel durumlarına göre de benzerlikler gösterir.“Çevre imajı”ya da“kent imajı”olarak ele alınacak bu resim birey için kentin taşıdığı mesajları ve işaretleri ortaya koyar. Kent ve kentli etkileşimi doğrultusunda bireyin çevresinden edindiği izlenimler ile oluşturduğu kent imajı, kente yaklaşımını belirler. Bu konuda akıl haritası 'mental mapping' kavramı doğrultusunda dünyanın farklı yerlerinde şehir planlama, mimari, sosyoloji ve psikoloji dallarında birçok araştırma ve inceleme yapılmaktadır. Bu incelemeler kapsamında ortaya konmak istenen insanların, yaşadığı çevreye dair aklındaki imajlar ve şemalardır. Bu imajlar ve şemalar aynı bölge için dahi, kişiden kişiye değişen bir resim çizmektedir. Akıl haritasında çizilen bu imajın zenginleştirilmesi, kentin tanıtılması ve böylece kent bilincinin arttırılması bu tezin çıkış noktasını oluşturmaktadır. istanbul tarihi, coğrafi, topoğrafik ve kültürel durumu ile dünya kentleri arasında önemli bir yere sahiptir. Tarihi açıdan, medeniyetlerin başlangıcından günümüze kadar birçok farklı topluma ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi olarak iki farklı kıta ve kültürü birleştiren köprü konumundadır. Bir çok şehirden onu farklılaştıran bir topografya üzerine kuruludur. Ticari, kültürel ve sosyal bir çok alışverişin yapılmasına olanak veren bir su yoluyla bölünmüştür. İstanbul kavranması ya da tanınması güç bir kenttir. Sürekli artan bir kalabalık ve hızla büyüyen bir yapılaşma söz konusudur. Bunun yanında zaman içinde oluşmuş gizemli ve şaşırtıcı ortamlara sahiptir. Kente yapılan her müdahalenin bilinçli olması ve toplumu belli ortak düşüncelerde birleştirmesi istenen ideal durumdur. Kentlinin yaşadığı çevreye dair oluşturduğu tüm bu izlenimleri kentle ilişkide olduğu süre boyunca oluşturduğu düşünülmektedir.Kentin tanıtımı içinde yaşayan kentli, ziyaret eden turist ve kenti yeni deneyimlemeye başlamış olan çocuklar için üç ayrı kategoride yapılabilir. Bu tezde yapılmaya çalışılan yaşadığı çevreye dair bilgisi henüz gelişmemiş, kenti deneyimlemeye başlamamış bireylere - yani“çocuklara”- eğitimlerinin başlangıcında, ilk eğitim aracı olarak ele alınabilecek oyun aracılığı ile yaşadıkları kenti tanıtmaktır. Çocukların oyunla eğitime başladıktan, oyuncakları konusunda bencil ve tutucu oldukları görüşleri ile, kente dair çizilen şemaların bir oyun olarak hazırlanması ve çocuklara sunulması, çocukların zaman içinde kent deneyimlerinde ve kente ilişkin geliştirecekleri bilinç seviyesinde yardımcı bir etken olabileceği incelenmek istenen durumdur. Bu araştırmalar doğrultusunda ele alınan çevre, yaşanan kent olarak İstanbul olmaktadır. Kentin, zihinde çizilen resminin, kentlinin zaman içinde deneyimleri ve algısıyla oluşturduğu görsel bir veri olduğu düşüncesinden yola çıkarak, algılama yöntemleri ile bu resim şemalaştırılmaya çalışılmıştır. Kent içerisinde yaşayan her bireyin zihnindeki kent imajı farklıdır. Bu farklılıkların şehrin değerleri çerçevesinde, maksimumda kesiştirmek, daha öz fakat geniş bir istanbul imajı oluşturmak bu çalışmanın çıkış noktasıdır. Kent imajını şemalaştırmanın amacı, akılda kalıcılığı arttırmaktır. Görsel hafizanın mininum veri ile, şemalardan maksimum sayıda kaydetmesi, kent imajının maksimumda detaylanması hedeftir. Bireyin, yaşadığı kenti tanıyabilmesi amacı ile yukarda anlatılan yöntemlerle İstanbul'a dair şemalar oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu şemalar doğrultusunda bir oyun hazırlanarak amaçlananjstanbul'u anlatmak ve kenti tanımaya yeni başlayan insanlara, yaşamları boyunca kente dair deneyimlemelerinde yardımcı olmak, kente dair belirli bir bilinç seviyesinde hareket edebilmelerine olanak sağlamaktır. n
Özet (Çeviri)
A GAME APPROACH ON THE PERCEPTION OF THE IMAGE OF ISTANBUL SUMMARY City is a structure formed and limited by human in terms of physical and natural elements. It is a living organism that evolves through history, and changes and transforms according to the characteristics of it's age. There are certain economical, social, cultural and physical components differentiate the city and the less interfered natural land. These components show varieties according to the space limited by the concepts of city and the environment. Environment; individual centered space having different dimensions, city; involves and limits some of these areas. City contains lots of signs and messages for the individual living in that city. It is thought that individual's behaviors form in the context of his environment. This idea is based on the interaction of the city and the citizen. City has a power to change and transform the individual whereas individual also has the power to do that for the city. The interaction and the communication come through this evolves either positive or negative according to the knowledge and awareness of the individual on the city. People consitute some visual, auditory, sensorial, impressions - affecting all senses - on their mind, for the environment in their lifetime. It is thought that the visual impressions are the descent ones. These visual impression change in to a picture in the mind in time. This picture differentiates between individuals where as show similarities according to the existings situation aspects of the city. This picture- that we call“ city image”or“environment image”- exposes the messages and the signs that city has. The aim of this work is to richin and increase the conscious and the knowledge of the image, with the idea that the image of the city in individual's mind constitudes the way of the individual's approach towads his environment. In this way with using certain perception methods, these images are tried to turn in to schemes. The purpose of this schemes are to remind the image in its outline, refined from its detail, in times where these images cannot be seen. AH these images form through the life time that individual interacts and experiences the city. In this point the aim is to educate the child with a game about his/her city, who doesn't know much about the environment and who hasn't start to experience the city. With the idea that children start learning with games and they are conservative and selfish about their toys, the schemes formed from the images are turned in to a game. This is thought to be the easiest and entertaining way to educate a child about his/her environment. In this way Istanbul is taken under examination. Vllistanbul has an important place according to it's historical, geographical, topographical and cultural situation among the other cities in the world. In historical perspective, from the beginning of the civilizaitons through our times, İstanbul hosted many different society and culture. In geographical perspective it is bridge connectin two different continent and culture, it is built on a topography which differentiates it from other cities in the world, it is divided by a water way which gives opportunities to make trades on social, cultural and commercials. Istanbul is a city hard to understand and acknowledged. There is a continuous increasing crowd and a rapid rising settlements in the city. Behind these there are lots of mysterious and surprising part in the city. The ideal situation for a city is to make every intervention in a conscious manner and collect the society in common thoughts. To increase the individuals knowledge towards the city, some schemes are made on tne image of the istanbul.according to these schemes the aim is to prepare a game. vin