Türkiye'de istihdam ve işsizlik sorunları ve çözüm önerileri: Özel sektör çalışanları açısından Isparta ili örneği
Employment and unemployment problems and policy suggestions in Turkey: A case study on private sector employees in Isparta
- Tez No: 405792
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KÖSEKAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Dünya ekonomisinde gelişen teknoloji ve küreselleşme ile birlikte istihdam ve işsizlik sorunları her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu sorunlar tüm dünyada olduğu gibi, gelişmekte olan ülkeler içerisinde kalabalık ve genç nüfusu ile ön plana çıkan Türkiye'de de önemli bir sorun teşkil etmekte ve dikkate alınması gereken ekonomik sorunların başında gelmektedir. Türkiye'de istihdam ve işsizlik sorunlarının en önemli nedenlerini ve Türkiye ekonomisinin geleceği açısından istihdamın arttırılıp işsizlik sorununun en aza indirilmesi için en etkili olabilecek çözüm önerilerinin üretilmesini amaçlayan bu çalışma, her an işsiz kalma riski ile karşı karşıya olan özel sektör çalışanlarını kapsamaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde; istihdam ve işsizliğin kavramsal çerçevesi ile ilgili literatür taraması yapılarak Türkiye'de ve Isparta'da istihdam ve işsizliğin boyutları ve kapsamı belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulama bölümünde ise; özel sektör çalışanlarının demografik özelliklerinin, Türkiye'deki işsizlik sorununun nedenleri ve en aza indirilmesi için en etkili olabilecek çözüm önerileri hakkındaki görüşlerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada anket yöntemi kullanılmış ve hazırlanan anket soruları 2014 Kasım ve Aralık aylarında Isparta'da faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında çalışan toplam 551 özel sektör çalışanı tarafından cevaplandırılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 15.0 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de işsizliğin en önemli nedenlerinin başında eğitim ile istihdam arasında köprünün kurulamaması neticesinde vasıfsız insan sayısının artması, istihdamı arttırmaya yönelik devlet teşviklerinin yetersizliği ve kayıt dışı istihdamın önüne geçilememesinin geldiği belirlenmiştir. Türkiye'de işsizliğin en aza indirilmesi için öncelikli olarak yeni iş alanlarının oluşturulması, SGK prim sisteminde yeni düzenlemelere gidilmesi ve tarımın eski önemine kavuşturulması amacıyla gerekli teşvik ve yatırımların yapılmasının etkili olabileceği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; çalışanların işsizliğin nedenleri hakkındaki görüşlerinin demografik özellikleri açısından cinsiyet ve çalıştıkları sektörlere göre farklılık gösterdiği, buna karşılık yaş, çalışma süresi, eğitim düzeyi, ekonomik gelir durumu, medeni durum ve işyeri büyüklüklerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Bunun yanında işsizliğin en aza indirilmesi için etkili olabilecek çözüm önerilerinin de çalışanların sahip oldukları bazı demografik özelliklere göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employment and unemployment troubles have been gaining more and more importance with advancing technology and globalization day by day. These troubles constitute a significant trouble and it is one of the most important economic issues in all around the World and also in Turkey that is the most outstanding among developing countries and has dense and young population. This study aims at finding suggestions to the most effective solutions of unemployment by increasing the employment and decreasing the unemployment in terms of the future of Turkish economy, and it covers the private sector employees who are in danger of losing their jobs any time. In theoretical part of the study, scope and size of employment and unemployment in Turkey and Isparta are examined by scanning the literature on employment and unemployment. Inempirical part, policy suggestions of private sector employees on main reasons of unemployment in Turkey and the role of worker's demographic features are analysed. The survey method was used in this study, and its questionnaire was answered by 551 employees working in November and December 2014 in Isparta. The research data were analyzed by using a software, SPSS 15.0. The most significant causes of unemployment are determined according to the findings obtained in the study, These are, the increasing number of unqualified people as a result of a failure in the bridge between education and employment, lack of goverment support to increase employment and not being able to prevent unregistered employment. The creation of new business areas, new regulations with SGK (social security institution) and necessary encourgements and investments have been determined to be effective and will recover agricultures'former importance and they are considered to minimize unemployment rate in Turkey. According to the research results; employees in terms of the demographics of views that cause unemployment may differ due to gender and the sector they work in, but age, working hours, education level, income, marital status, workplace size did not show any change. Besides all these, it has been discovered that solution offers to reduce the unemployment to the lowest levels also change according to the demographic features of the working employees.