Supplier evaluation and an application at a manufacturing firm
Tedarikçi değerlendirmesi ve bir imalatçı firmada uygulaması
  1. Tez No: 152343
  2. Yazar: BETÜL ÖZPARLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Günümüzün yeni, küresel iş dünyasında, şirketler dış kaynak kullanım seviyelerini arttırmışlar ve rekabette avantaj sağlama kaynağı olarak tedarik zincirlerine daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Dolayısıyla, tedarik zincirine hangi tedarikçilerin dahil edileceği stratejik bir karar haline gelmiştir. Bu tezin amacı satınalma karar vericilerine tedarikçi değerlendirme için bir araç sağlamak üzere güncel üretim gerekliliklerini de özel olarak vurgulayarak, ağırlıklı bir puanlama yöntemi geliştirmektir. Ağırlıklandırma yöntemi kriterlere ağırlıklar atayarak ve kriterleri derecelendirerek en iyi tedarikçinin değerlendirilmesini ve seçimini sağlar. Bu tezde geliştirilen ağırlıklandırma modeli 5 tane kriter ve 16 tane alt kriterden oluşmaktadır. Daha sonra bu genel amaçlı model, Lüleburgaz ve Ankara'da iki fabrika ile operasyonlarını sürdüren lider sütlü ürünler üreticisi Danonesa'ya uygulanmıştır. Modelin uygulanabilirliği geliştirme sürecinin başından itibaren dikkate alınmış ve model Danonesa'nm ilgili yöneticilerinin önerileri ile tamamlanmıştır. Model belirli türlerdeki ambalaj tedarikçilerine uygulanmıştır. Plastik kap ve kapak tedarikçileri ile alüminyum folyo tedarikçileri araştırmaya dahil edilmiştir. Hangi kriterlerin modele dahil edileceğine, literatür araştırmasının neticesinde veya Danonesa'nm satınalma yetkililerinin önerileri ile karar verilmiştir. Çalışmanın sonunda seçilen malzeme grupları için tedarikçilerin performanslannm ölçümü ile ulaşılan sonuçlar gösterilmiştir. Tez şu şekilde düzenlenmiştir: Giriş kısmı tezin ilk bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde, tedarik zinciri yönetiminin tanımı yapılmış, bu terminolojinin gelişimi üzerinde durulmuş ve tedarik zinciri yönetimi üzerine iki alternatif bakış açısı açıklanmıştır. Satınalmanm tedarik xızinciri yönetimi içerisindeki yeri, temel sorumlulukları ve tedarik zinciri yönetimine katkıları ikinci bölümü oluşturmaktadır. Tedarikçi seçim kararlarının genel özellikleri ve genel ağırlıklı puanlama yönetiminin tanımıyla birlikte literatürdeki tedarikçi seçim yöntemleri üçüncü bölümde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ağırlıklandırma yöntemi ve Danonesa'daki uygulaması vaka çalışması olarak anlatılmıştır. Son olarak, çalışmanın sonuçlan beşinci bölümde verilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the new global business environment, companies have increased their level of out sourcing and they are relying more heavily on their supply chain as a source of their competitive advantage. Thus, determining which suppliers to include in the supply chain has become a strategic consideration. The aim of this thesis is to design a weighting point method to provide the purchasing decision makers a tool for evaluating suppliers with a special emphasis on current manufacturing challenges. The weighting model provides evaluating and selecting the best supplier by assigning weights to the criteria and rating the criteria. The weighting model developed in this thesis is consisted of 5 criteria and 16 subcriteria. The general-purpose model is then applied to the leading dairy products manufacturer Danonesa, which operates with two plants at Lüleburgaz and Ankara. The applicability of the model is taken into consideration from the beginning of the development process and the model is finalized with the suggestions of the related managers of Danonesa. The model is applied to the suppliers of certain types of packaging materials. Plastic container and cover suppliers and aluminium foil suppliers are included in the research. Which criteria to include in the model is decided either as a result of the literature search or by the suggestions of the authorized purchasing personnel of Danonesa. The results obtained by measuring the performance of the suppliers for the selected material groups are represented at the end of the study. The thesis is organized as follows: Introduction part constitutes the first chapter of the thesis. In this chapter, the definition of supply chain management is given, the evolution of this terminology is IXdeliberated and two alternative perspectives on supply chain management are explained. The place of purchasing in supply chain management, its main responsibilities and its contributions to supply chain management constitute chapter two. Characteristics of supplier selection decisions and the supplier selection methods in the literature, along with the definition of the general weighting point model are explained in chapter three. In chapter four the development of the weighting model and its application at Danonesa is described as a case study. Finally, conclusions of the study are given in chapter five.