Esnek üretim sistemlerine geçiş süreci ve bir uygulama
The passing process to flexible manufacturing systems and a practice
  1. Tez No: 152358
  2. Yazar: LEVENT SEVER
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu günün koşullarında organizasyonlar için müşterilerinin sürekli değişen ihtiyaçlarını zamanında, en uygun fiyata ve en yüksek kalitede karşılayabilmek oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında, geleneksel ve hücresel üretim sistemlerini kullanan organizasyonlar için esnek üretim sistemine geçişte izlenmesi gereken temel adımlar anlatılmıştır. Tezin ilk bölümünde geleneksel ve hücresel üretim sistemlerine değinilmiş, hücresel üretim sistemlerinin, üretim hücreleri, yan montaj hücreleri ve nihai montaj hatlarından oluşan yapılar olduğundan ve üretim hücreleri oluşturulurken izlenen bilimsel metotlardan bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde esnek üretim sistemi ve esnek üretim sisteminin ana yapılan olan iş hücreleri, malzeme hazırlama, taşıma ve depolama sistemleri, çalışanlar ve bilgisayar kontrol sistemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde esnek üretim sistemine geçiş sürecinin temel adımlan olan sistemin tasannu ve simülasyonu, bilgi sistemlerinin planlanması, eş zamanlı ürün ve üretim prosesinin kavranması, maliyet hesaplarının yapılması, tedarikçi ve müşterilerle ilişkilerin geliştirilmesi ve organizasyonel satin alma davranışının geliştirilmesinden bahsedilmiştir. Tezin dördüncü bölümde ise Uzel Grubu“Tarım Makineleri Ünitesi'”nde bulunan ve hücresel üretim sistemine uygun olarak çalışan 3 çalışanlı ve 5 CNC li bir hücrenin, bir otomatik taşıma aracı ile esnek üretim sistemine dönüştürülmesi sonucu oluşabilecek yeni durum, ARENA simülasyon programı ile simüle edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda“Net Şimdiki Değer Metodu”kullanılarak maliyet analizi yapılmış ve sonuçlar irdelenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In these days conditions, organisations have to provide their customer's demand with high quality and acceptable price at the exact time. In this thesis, the basic steps of passing process to flexible manufactiiring system for organisations, which use traditional and cellular manufacturing systems, are explained. In the first section of the thesis, traditional manufacturing systems and main elements of cellular manufacturing systems“manufacturing and assembling cells”are clarified. Readers can also find scientific methods to prepare cells in this section. In the second section of the thesis, flexible manufacturing system and its main structures“workcells, automatic transporter and depot systems, workers and computer control systems”are explained. In the third section of the thesis, the basic steps of passing process to flexible manufacturing system“system design and using simulation program, calculating investment, customer and supplier relations, planning information systems, integrated product and process development”are disclosed. In the forth section of the thesis, there is a practice. In this practice, a cell, which contains three workers and five CNCs in Uzel Company, are simulate without workers and with an automated transporter vehicle. ARENA simulation program is used to prepare this simulation project. In Addition, cost estimations are calculated with using“Net Present Value Method”. Xll